Ankara’da beklenen kazma vuruldu: Bisiklet Yolu Projesi başlatıldı

Sağlıklı, ekonomik ve çevreci bir ulaşım aracı olan bisikletin kullanımının yaygınlaştırılması için yapılan 'Bisiklet Yolu Projesi', EGO Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz Caddesi'ndeki Eser Parkı'nda ilk kazma vurularak gerçekleştiriliyor.

Ankara’da beklenen kazma vuruldu: Bisiklet Yolu Projesi başlatıldı

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, yaptığı açıklamada, ilk etabı iki ayda, projenin tamamını ise bir yıl içerisinde tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Ulaşım vizyonu olarak yayaların, toplu ulaşım araçlarının ve bisikletlilerin ağırlıkta olduğu bir kent planladıklarını aktaran Alkaş, güzergahları ortak akılla ve güvenliği ön plana alarak belirlediklerini ifade etti. Alkaş, “Bisiklet güzergahımızda 109 bini genç olmak üzere 411 bin kişilik nüfus bulunuyor. İki organize sanayi bölgesi, 10 üniversite, 30’un üstünde kamu kuruluşu, 40’ı aşkın okul, park ve hastanelerin yer aldığı etapları hep birlikte belirledik.” diye konuştu.

Projenin diğer etaplarının etüt, mühendislik ve yapısal çalışmalarını sürdürdüklerine işaret eden Alkaş, kent trafiğini aksatmamak için birinci etaptaki çalışmaları saat 00.00 ile 06.00 arasında yürüteceklerini kaydetti. Konuşmasının ardından parktaki çalışmaya ilk kazmayı vuran Alkaş, daha sonra yola bisiklet logosunu çizdi.

8 ETABIN GÜZERGAHLARI

Bisiklet yolu inşaatı sürecinde, Çankaya İlçesi İnönü Bulvarı (Milli Kütüphane önü), Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Muammer Yaşar Bostancı Caddesi ve 68. Sokak (Ankara Üniversitesi Dişçilik Fakültesi önü) bölgelerinde kısmen trafik sıkışıklığı yaşanacak. Belediye yetkililerinden alınan bilgiye göre, proje kapsamında hayata geçirilecek 8 etabın güzergahları şöyle:

‘AKM-Ankara Büyükşehir Belediyesi, MTA-TOBB Üniversitesi, Eryaman-Batı, Eryaman-Göksu, Ümitköy-Etimesgut, Batıkent-İvedik, Hacettepe-ODTÜ-Bilkent-Mustafa Kemal Mahallesi, Sıhhiye-Cebeci.’