Ankara'da işsizliğin fotoğrafı: 'Çaresizim' dedi, çöpten beslenmeye başladı

Pandemi döneminde işsiz kalan Mehmet K. çöpten beslenmeye başladı. ‘İşsizim, açım’ diyen Mehmet K.’ya yaptığı paylaşımın ardından belediye ekipleri ulaştı.

Ankara'da işsizliğin fotoğrafı: 'Çaresizim' dedi, çöpten beslenmeye başladı

Ankara'da bir kafede garsonluk yapan 37 yaşındaki Mehmet K., koronavirüs salgını dolayısıyla işsiz kaldı. Kenarda birikimi olmayan K., iş arama girişimleri sonuçsuz kalınca çöp konteynerlerini karıştırıp yiyecek aramaya başladı. Mehmet K., sosyal medya hesabından yürek burkan bir paylaşım yaptı ve “Açım, işsizim, çaresizim, hiçbir gelirim yok. Her gün çöplerden yiyecek topluyorum, virüsü düşünmüyorum” diye yazdı.

Paylaşımın ardından ABB Halkla İlişkiler Koordinatörü Volkan Gültekin, Mehmet K. ile iletişime geçti. Belediye ekipleri ziyaret ederek market alışveriş çeki, hijyen paketi, et ve kuru gıda yardımında bulundu. 

DÜNYAYA SIĞAMADIK

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre annesi kendisini doğururken hayata veda eden ve 2006 yılında yaşamını yitiren babaannesiyle birlikte büyüyen Mehmet K., 2011'de Çorum'dan Ankara'ya gelerek, önce pazarcılık sonra garsonluk yaptı. Mehmet K., bir kafede garsonken pandemi nedeniyle işsiz kaldı. K.'nın Twitter'dan yaptığı paylaşım şöyleydi:

“Milyonlarca yoksul var. Bu dünyaya herkes sığdı, biz sığmadık. Açlıktan öleceğim, yoksulluktan ev kiramı ödeyemiyorum faturalarımı ödeyemiyorum, yiyeceğim içeceğim yok.”,

'YOKSULLUK SORUN OLMAKTAN KALKTI' DEMİŞTİ

TBMM Genel Kurulu’nda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Yoksulluk, özellikle aşırı yoksulluk, uluslararası dokümanlarda da ifade edildiği gibi artık Türkiye için sorun olmaktan kalktı. Biz daha ziyade refahı paylaşmayı ve bu süreçteki acil durumlarda vatandaşlarımızın yanında olmayı hedefleyen bir sosyal yardımı önemsiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.