Ankara’da utandıran görüntü: Gazilerimiz emeklilik hakları için eylemde

SGK, 236 gaziyi ‘sehven’ emekli ettiğini duyurdu. Emekli maaşları kesilen gaziler işlerine dönemeyecekleri için geçim derdine düşünce Ankara'da bir araya gelip bakanlık önünde eylem yaptılar.

Ankara’da utandıran görüntü: Gazilerimiz emeklilik hakları için eylemde

Terörle mücadelede bizler için kolunu, bacağını, gözünü kaybeden gazilerimiz el üstünde tutulmaları gerekirken ellerinden alınan erken emeklilik hakkı için eylem yapmak zorunda kaldılar.

Yasada yapılan değişiklik ile 236 terör gazisinin erken emeklilik hakkı ellerinden alındı. SGK’nın bağladığı emekli maaşları kesildi. Gaziler Ankara’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde bu kararı protesto etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a seslenen gaziler “236 gazi mi devlet bütçesine yük oluyor?” diye sordu.

‘AYIPTAN DÖNÜN’

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, SGK’nın emekli gazilerin maaşını “Sehven emekli olmuşlar” diyerek kestiğini belirtti. Işık “Emeklilik hakkımız gasp edildi. Tüm hukuki yolları deneyeceğiz. Meclis’ten gazilere yapılan bu büyük ayıptan geri dönmesini bekliyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

2013-2016 yılları arasında emekli edilen gazilere ödenen maaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geçen hafta kesildi. ‘Terörle Mücadele Kanunu’na tabi 236 gazinin maaşlarının “sehven emekli” edildikleri gerekçesiyle kesildiği bildirildi.

2013 öncesinde gaziler ‘gazilik maaşlarını’ alıyor aynı zamanda engelli oldukları için devlet tarafından işe sokularak engelli gibi çalışıyorlardı. Çıkarılan kanunla ikinci kez emeklilik hakkı kalktı.

“Sehven emekli” edildiği söylenilen gaziler emekli maaşlarının kesilmesinin ardından işlerine de dönemeyecek. Kendilerine verilen istihdam hakları da böylece ellerinden alınmış olacak.