Ankara’da Yaşlı Bakım Merkezi’nde yangın

Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan özel bir yaşlı bakım merkezinde yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi olay yerine sevk edildi. Yangın kontrol altına alındı.

Ankara’da Yaşlı Bakım Merkezi’nde yangın

Yangın, Ankara’nın Çankaya ilçesinde 40 kişinin kaldığı huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde çıktı. Can kaybı ve yaralanan olmazken, yaşlıların tamamı kontrol amacıyla hastaneye kaldırıldı.

Yangın, saat 17.00 sıralarında Mutlukent Mahallesi 1961 Sokak’ta bulunan 3 katlı özel huzurevi ve yaşlı bakım merkezinde meydana geldi.

Nedeni henüz belirlenemeyen yangının başlamasıyla birlikte binanın bazı bölümleri dumanla kaplandı. Yangını fark eden görevliler, itfaiye ve sağlık ekiplerine haber verirken, huzurevinde kalan yaşlıları tahliye etmek için de çalışma başlattı.

Yaşlıların bir kısmı yürüyerek, bir kısmı tekerlekli sandalye, bir kısmı da sedyeler ile dışarıya çıkarılıp, bahçede yere yatırıldı. Huzurevi sakinlerine önce huzurevi görevlileri, daha sonra da gelen sağlık ekipleri müdahale etti. Bahçede yan yana yatırılan huzurevi sakinleri, daha sonra kontrol amacıyla ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. Bu sırada gelen itfaiye ekipleri, yangına müdahale etti. İtfaiyenin çalışmasıyla yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, yangına ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Çankaya ilçemizde özel bir gediatri ve yaşlı bakım merkezinde yangın meydana gelmiş merkezde kalan sakinlerin tamamı kontrol amaçlı olarak hastaneye alınmıştır. Yangın kontrol altına alınmış olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma bulunmamaktadır” denildi.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan da yangına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Merkezde kalan 6 kişinin ailelerinin yanına gönderildiği, 10 kişinin kronik tedavi ihtiyaçları nedeniyle hastaneye kaldırıldığı, 25 kişinin ise Bakanlık bünyesindeki izolasyon kuruluşuna sevk edildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ankara’da, özel bir geriatri ve yaşlı bakım merkezinde bugün 17.00 sularında bir yangın çıkmıştır. Görevli personelimiz ivedi şekilde itfaiye ile iletişime geçerek yangının kontrol altına alınmasını sağlamıştır. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmamış ve yaşlılarımızın hayati tehlikesi yoktur. Kuruluş sakinlerimizin ve personelimizin genel sağlık durumu iyidir. Söz konusu merkez 41 yaşlımıza hizmet sunmaktadır. 6 yaşlımız talepleri üzerine ailelerine teslim edilmiş, 10 yaşlımız ise kronik tedavi ihtiyaçları sebebiyle hastaneye sevk edilmiştir. 25 büyüğümüz de Bakanlığımıza bağlı bir izolasyon kuruluşumuzda misafir edilecektir.”