Ankara’dan ABD’ye ‘operasyon’ yanıtı

Beyaz Saray'dan yapılan 'ABD kuvvetleri bu operasyonu desteklemeyecek ve dahil olmayacak' açıklamasına yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 'Türkiye güçlüdür ve kararlıdır' dedi.

Ankara’dan ABD’ye ‘operasyon’ yanıtı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan açıklama gelmişti. Açıklamada “Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” denildi.

Konuya ilişkin ilk açıklama , Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Twitter’den yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır” ifadelerini kullandı.

TSK HAREKETE GEÇECEK

Beyaz Saray’dan, yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak”

Açıklamada, IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı vurgulandı.

ABD hükümetinin, Suriye’de tutuklanan IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği belirtilen açıklamada, ABD’nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına işaret edildi.

Açıklamada, “Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak” denildi.