Ankara'dan İsrail ve Mısır ile iş birliği çıkışı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Mısır ve İsrail ile yaşanan ihtilafların enerji konusunda iş birliği yapmaya engel olmayacağını vurguladı. Kalın “Çünkü hepimiz son tahlilde bu coğrafyanın bir parçasıyız, coğrafyayı değiştiremeyeceğimize göre bu gerçekler ışığında hareket etmemiz gerekir.“ diye konuştu. Sözcü Kalın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın istifa kararının Türkiye ile yapılan anlaşmaları etkilemeyeceğini de söyledi.

Ankara'dan İsrail ve Mısır ile iş birliği çıkışı

Ankara ile Avrupa Birliği ve ABD arasında Doğu Akdeniz krizi devam ederken, uzmanlar tarafından sık sık Türkiye’nin Mısır ve İsrail ile MEB anlaşması yapmasının önemine değiniliyor. 

Tartışmalar devam ederken Mısır ile istihbarat alanında görüşülebileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan da dikkat çeken bir mesaj geldi. 

"...ENGEL OLMAK ZORUNDA DEĞİL"

Konuya ilişkin DHA’ya konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “Doğu Akdeniz’de adil, paylaşımcı ve bütün kıyıdaş ülkelerin içinde olduğu bir enerji perspektifinin geliştirilebileceğini dile getiren Kalın, “Evet, bizim de şu anda İsrail ile, Mısır ile bazı siyasi görüş ayrılıklarımız var, ihtilaflarımız var. Bunlar enerji konusunda iş birliği yapmanın önüne illa da bir engel olmak zorunda değil. Çünkü hepimiz son tahlilde bu coğrafyanın bir parçasıyız, coğrafyayı değiştiremeyeceğimize göre bu gerçekler ışığında hareket etmemiz gerekir.“ diye konuştu.

SERRAC’IN İSTİFASI İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLEYECEK? 

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac’ın istifa kararının Türkiye ile yapılan anlaşmaları etkilemeyeceğini de belirten Kalın "Bu anlaşmalar bu siyasi süreçten etkilenmez, çünkü bunlar hükümetin aldığı karar, şahısların aldığı karar değil. Başkanlık Konseyi’nin aldığı kararlar, geçerliliğini aynen koruyor. Zaten bizim o anlaşma çerçevesinde ilgili arkadaşlarımız, kurumlarımızın temsilcileri de orada çalışmalarına devam ediyor. Sayın Serrac görevinden ayrılsa bile, onun çalışma ekibi, Meclis’teki diğer temsilciler, bakanlıklardaki diğer görevliler, sorumlular ki onlar da sık sık Türkiye’ye gelirler giderler, bu trafiği devam ettirirler. Bu çalışmaların ve iş birliğinin devam etmesi konusunda tam bir kararlılık içerisindeler" ifadelerini kullandı.

“… KENDİLERİ DE ISRARCILAR”

Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine destek vermeye devam edeceklerini belirten Kalın, “Bizim için de önemli bir ülke Libya. Ayrıca Aralık 2019’da yaptığımız güvenlik iş birliği ve eğitim anlaşması çerçevesinde de biz orada Milli Mutabakat Hükümeti’ne de destek veriyoruz. Bu desteğimiz de aynen devam edecek. Ve bunun devam etmesi gerektiğinde kendileri de ısrarcılar. Hem siyasi anlamda destek verilmesi hem askeri konularda eğitim ve iş birliği yapılması hem de ekonomik alanda Türk firmaları ile orada altyapı yatırımlarında, hastane, sağlık, yol, ulaştırma gibi diğer alanlarda, enerji gibi diğer sektörlerde de iş birliği yapılması konusunda onlar zaten istekli.” dedi.