Anket şirketleri KKTC seçiminde fena patladı

A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür; Kıbrıs’taki seçimi Mustafa Akıncı'nın yüzde 60’la kazanacağını iddia etmiş, Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; Mustafa Akıncı’nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü.

Anket şirketleri KKTC seçiminde fena patladı
Anket şirketleri KKTC seçiminde fena patladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre, Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçildi.

ADİL GÜR VE HAKAN BAYRAKÇI'NIN TAHMİNLERİ TUTMADI

Seçim sonuçları Türkiye'deki anket şirketlerinin başarısızlığını gözler önüne serdi. A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür; Kıbrıs'taki seçimi Mustafa Akıncı'nın yüzde 60'la kazanacağını iddia etmiş, SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; Mustafa Akıncı'nın yüzde 53.3 oy alacağını öne sürmüştü.
Ulusal Birlik Partisi'nin adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51,74'ünü alarak cumhurbaşkanı seçilmesi, söz konusu anketçilerin başarısızlığını gözler önüne serdi.

GÜR: 40'A 60'LA AKINCI SEÇİLECEK

A&G Kamuoyu Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, bir özel televizyon kanalında yaptığı açıklamada; "Çok önemli değişiklik olmazsa bu Pazar günü 40'a 60 gibi sonuç çıkacak. Buradan ilan ediyorum. 40'a 60 Akıncı seçilecek. Benim öngörüm o" iddiasında bulundu.

'ERSİN TATAR KAZANSIN, BEN BU MESLEĞİ BIRAKACAĞIM'

Adil Gür’ün ayrıca, "KKTC’deki seçimlerde Mustafa Akıncı kazanamazsa istifa ederim" dediği öne sürülmüştü. İddianın sahibi HaberTürk yazarı Kemal Öztürk, köşesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Adil Gür bana program çıkışında ‘Eğer Kıbrıs’taki seçimleri Türkiye’nin desteklediği Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek.”

KKTC’deki Cumhurbaşkanlığı seçimini Ersin Tatar’ın kazanmasının ardından konuya ilişkin Yeniçağ’a açıklamalarda bulunan Gür, kendisine atfedilen sözlerin gerçek olmadığını söyledi.

'İZNİM OLMADAN YAZILDI'

İzni olmadan böyle bir şeyin yazılmasının suç olduğunu ve Kemal Öztürk’ten şikayetçi olacağını belirten Gür, “KKTC seçimleriyle ilgili olarak Habertürk canlı yayınında kendisinin politikalarını benimsemesem de Mustafa Akıncı’nın seçimleri kazanacağını düşündüğümü söylemiştim. Bu doğrudur. Bu benim şahsi fikrimdi. Herhangi bir anket çalışması da yapmadım.

Ancak Kemal Öztürk’ün yazısında belirttiği gibi ‘Ersin Tatar kazansın, ben bu mesleği bırakacağım. Bir daha da bu konuda ekranlara çıkmayacağım. Kaybedecek hem de büyük bir fark yiyerek kaybedecek’ gibi bir ifadem olmamıştır. Ancak velev ki dedim diyelim, iznim olmadan böyle bir şeyin yazılması suçtur. Kemal Öztürk hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

BAYRAKÇI'NIN DA TAHMİNİ TUTMADI!

SONAR Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı da; SONAR'ın hazırladığı KKTC Cumhurbaşkanlığı İkinci Tur Seçim Araştırma Sonuçları'nı açıkladı. Bayrakçı, Mustafa Akıncı'nın 53.3, Ersin Tatar'ın 46.7 oy alacağını iddia ederek, "Seçime katılma oranı, bu bulguları, yüzde 2.8'lik farklarla etkileyebilir" iddiasında bulundu.
Hakan Bayrakçı; "Anket sonuçlarına kişisel siyasi görüşlerimi karıştırmam. Sonucu, SONAR ne bulmuşsa, onu açıklarım. İspatı, bir çeşit noter görevi gören Twitterdir. Duvarımdaki medya bölümünü tarayan bunu görür" demişti.

'YANILGIMIZA TWİTTERDE EPEY TAARRUZ EDİLMİŞ'

Hakan Bayrakçı da, Ersin Tatar'ın seçilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:
"KKTC seçimlerinde yüzde 53 olarak tahmin ettiğimiz M. Akıncı yüzde 48 civarı oy almış gibi görünmektedir. Lefkoşa'da ve Girne'de Akıncı 53 civarı oy almasına rağmen Magosa'daki Tatar üstünlüğü sonucu belirlemiştir. Ayrıca seçimlere müdahale edildiği iddiası vardır. Hayırlısı olsun."
"Kıbrıs seçimi ilk turunu milimetrik bilmemize rağmen ikinci turdaki (katılım çoğalırsa sonuç değişir hatırlatmama rağmen) yanılgımıza twitterde epey taarruz edilmiş. Bu taarruzu da AKP'li vatandaşlarımız yapmış. Belli ki ne keyiflenmişler! Beni bu kadar sevmediğinizi bilmiyordum."