Avrupa Parlamentosu’nda ‘komünizm’i yasaklama önergesi

AB parlamentosunda 18 Eylül 2019'da verilen bir ortak önergede Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sonrası yapılan  SSCB’ye adanmış anıtların yasaklanması için adım atılması istendi. Önergeyle Almanya’nın işlediği cinayetlerden SSCB sorumlu tutuluyor!

Avrupa Parlamentosu’nda ‘komünizm’i yasaklama önergesi

AB Parlamentosu içerisinde sosyal demokrat, liberal, yeşil, muhafazakar ve diğer sağdaki partilerin imzaladığı ortak bir önergede komünizmi ‘hatırlatan’ sembollerin yasaklanması çağrısında bulunulurken Holokost (Yahudi soykırımı) için bile SSCB suçlanıyor.

Bir Nazi gösterisi

‘TOTALİTER REJİM’ ANITLARI’

Yayımlanan ortak önergede “Nazi ve komünist rejimlerin, insanlık tarihinde görünmeyen bir ölçekte toplu cinayetler, soykırım ve sürgünler yaptığını ve 20. yüzyılda insanlık tarihinde görülmeyen düzeyde insan kıyımına yol açtığını hatırlatıyor.

Önergede, “Nazi, komünist ve diğer totaliter rejimler tarafından yapılan saldırganlık eylemlerini, insanlığa karşı suçları ve kitlesel insan hakları ihlallerini en güçlü şekilde kınıyoruz.” denilirken faşizmin Avrupa’da yenilmesini sağlayan SSCB’ye ilginç ithamlarda bulunularak  faşizme karşı hayatını kaybetmiş yurtseverlere adanmış anıtlar “Tarihi değiştirmek amaçlı totaliter rejim propagandası” olarak görülerek kaldırılması isteniyor.