Apple, Kanadalı firmaya 23 milyonluk dava açtı

Teknoloji devi Apple, Kanadalı bir geri dönüşüm şirketine verdiği binlerce cihazın satılmasını ardından, şirkete 23 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Apple, Kanadalı firmaya 23 milyonluk dava açtı

Reuters'in haberine göre, ABD'li teknoloji devi Apple, yüz binlerce iPhone, iPad ve Apple Watch cihazları gönderdiği Kanadalı bir geri dönüşüm şirketine, cihazların satılmasının ardından dava açtı.

The Logic'te yer alan habere göre dava, ocak ayında Ontario merkezli geri dönüşüm firması Global Electric Electronic Processing'e açıldı.

'CİHAZLARIN YÜZDE 18'İ AKTİF'

Şirkete gönderdiği tüm cihazların seri numalarını kontrol eden Apple, cihazların yaklaşık yüzde 18'inin taşıyıcı ağlarda hâlâ aktif olduğunu tespit etti.

Apple, dava dosyasında 2015 ve 2017 yılları arasında GEEP'ye parçalanmak üzere 530 binden fazla iPhone, yaklaşık 25 bin iPad ve 19 bin 200 kadar Apple Watch gönderdiklerini belirtti.

Tüm cihazlarının taşıyıcı ağlara bağlı olmadığı hatırlatmasında bulunan teknoloji devi, bu nedenle satılan cihazların gerçek rakamının muhtemelen daha yüksek olduğunu kaydetti.

'SAHTE PARÇALARLA YENİDEN ÜRETİLİRSE GÜVENLİK SORUNU DOĞABİLİR'

Apple, GEEP'ye açtığı davada şirketten 33 milyon Kanada doları (23 milyon Amerikan doları) tazminat talep etti.

The Verge'e konuşan bir Apple temsilcisi, "Geri dönüştürülmek üzere gönderilen ürünler artık tüketicilere satmak için uygun değildir ve sahte parçalarla yeniden üretilirlerse, elektrik ya da pil kusurları dahil olmak üzere ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilirler" ifadelerini kullandı.