Arap kanallarında rezalet: ‘Satılık Türk vatandaşlığı’ reklamı!

Arap TV’lerindeki 'Türk vatandaşlığı' reklamları ve '250 bin dolara emlak satın al ve 71’den fazla ülkeye vizesiz girmeyi sağlayacak Türk pasaportunu elde et. Çok kolay, hem de 90 gün içinde' ifadeleri tepki çekti.

Arap kanallarında rezalet: ‘Satılık Türk vatandaşlığı’ reklamı!

Arap televizyonlarındaki reklamlarla “Türk vatandaşlığı pazarlanması” büyük tepki çekti.

Reklamlarda, “Türk vatandaşlığı’ reklamları ve ‘250 bin dolara emlak satın al ve 71’den fazla ülkeye vizesiz girmeyi sağlayacak Türk pasaportunu elde et. Çok kolay, hem de 90 gün içinde” denildiği görüldü. Türkiye’nin gururunu inciten reklamlar Meclis gündemine de taşındı.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Türk vatandaşlığı promosyon olarak mı pazarlanıyor?” diyerek TBMM’ye önerge verdi.

Sözcü’nün aktardığına göre Öztunç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını reklam vererek pazarlamaya çalışmanın, manevi değerlerimize ve ulus bilincine zarar verdiği yönündeki eleştirilere katılıyor musunuz?” diye sordu. Öztunç, “Bugün 250 bin dolar tutarında konut alan bir yabancı Türk vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır. Türk vatandaşlığının ticari bir malzeme gibi Arap ülkelerindeki TV’lere reklam verilerek pazarlaması Türklük gururunu da incitmektedir” dedi.