Araplara Kanal İstanbul güzergahını kim uçurdu?

Kanal İstanbul güzargahındaki 30 milyon metrekarelik arazinin 3 Arap iş adamı tarafından kapatıldığı açıklanmıştı. Sözcü yazarı, Araplara hangi arazilerde değer artışı olacağını uçuran yerli işbirlikçilerin ortaya çıkarılması için hakim ve savcılara çağrı yaptı.

Araplara Kanal İstanbul güzergahını kim uçurdu?

Son günlerin ana gündemi Kanal İstanbul projesine yönelik Arap ilgisi. Arap zenginlerin proje güzargahındaki arazileri aldığı yönündeki haberler tepki çekerken Sözcü yazarı Necati Doğru yargıya seslenerek, soruşturma çağrısı yaptı.

Doğru’nun yazısının satırbaşları şöyle:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul’un “Çılgın Proje(!)” propagandası ile yazılmaya, söylenmeye başladığı 2011 yılını başlangıç aldı. Ve bitmekte olan şu bunalımlı, buhranlı, yoksul ve işsiz çoğaltan 2019 yılına kadar kanalın geçeceği güzergahın iki yanında; kanal kulesi, kanal plazası, kanal AVM’si, kanal yalısı, kanal oteli dikilebilecek 30 milyon metrekare arazinin el değiştirdiğini açıkladı. 30 milyon metrekare kıymetli şehir arazisi habersiz köylüden çok ucuza alınmış, zengin Arap ve onlarla iş birliği yapan bir avuç yerli yeni rant burjuvası yandaşın eline geçmiş. Ekrem İmamoğlu, el değiştiren bu 30 milyon metrekare arazinin büyük çoğunluğunu 3 Arap şirketinin aldığının altını özellikle çizerek söyledi.

Kim bu 3 Arap? İsimleri nedir? Bu 3 arazi kapatıcı Arap’a haber uçuran yerli güvercinler olmalı. Katar Emiri’nin süslü annesi oturduğu sarayında kanal güzergahının nereden geçeceğini, hangi parselin değerleneceğini nasıl bilecek de orada 44 dönüm arazi kapatacak? Yerli işbirlikçiler kim? Ekrem İmamoğlu biliyor. 3 Hakim efendi! 1 Savcı beyefendi. Başvurursanız. Size açıklayacaktır.

30 milyon metrekare; köylünün elinde ekili tarla, nadasa bırakılmış arazi, bağlık ve bahçeydi. Köylüler habersizdiler! Sattılar tarlaları ucuza.

Buradan “Kanal geçeceğini ve arazilerin çok para edeceğini” köylüler bilmiyor ama zengin, aç gözlü Araplar biliyordu. Bu açıdan bakınca habersiz köylüden ucuza tarla kapatmak “nitelikli dolandırıcılığa” girer. Sayın Savcı Bey! Yaz bir iddianame de görelim. Katar Emiri’nin annesine 44 dönüm köylü arazisini ucuza kapatsın diye pafta-parsel-güzergahını yazıp gönderenler “nitelikli dolandırıcılığın alt yapısını” hazırlamış oldular. Öyle değil mi? Zengin Arap şirketleri duyup aldı da yeni zengin yandaş Türkler, “Ayıp olurnitelikli dolandırıcılığı girer… Biz almayalım” mı dedi? İçlerinde AKP’li, CHP’li, MHP’li, HDP’li, İYİ Partili, Saadet Partili milletvekilleri, bakanlar, yüksek bürokratlar, Saray yakınları ve onların soy ismi tutan birinci dereceden akrabaları kimler var? Savcı Bey! Hadi kımılda. İmamoğlu ile konuş. Çıkartın bu isimleri. Bütün Türkiye bilsin.”