Bu cinayete azmettirmedir! Armağan Çağlayan ve iğrençliği

Dr. Semih Dikkatli yazdı...

Bu cinayete azmettirmedir! Armağan Çağlayan ve iğrençliği

26.06.2020 tarihinde önüme düşen bir video ile âdete sarsıldım. Bu videoda bir genç kadın, bir doktoru öldürüş biçimini, aldığı cezayı, sonra salıverilmesini ballandıra ballandıra anlatırken, güya hukukçu bir medya komiği de onu kahkahalarla dinliyordu.

Olayın kısaca özetine bakarsak; güya bu kadının babaannesi bir hastanede ameliyata alınıyor ve güya doktor hatasıyla ölüyor. Bu kadında –o sıralar 17 yaşında- buna çok içerliyor ve doktoru öldürüyor. Yaşının küçük oluşu, ilk cezası olması, infaz yasaları derken bu kadın 8 yıl kadar hapis yattıktan sonra salıveriliyor. Tüm bu olanları da hiçbir pişmanlık duygusu göstermeden, ballandıra balladıra anlatırken, Armağan Çağlayan’da kahkahalar eşliğinde bu yapılanları onaylıyor.

Bu iğrenç video ile ilgili birkaç soru sormak isterim şimdi:

  • Doktorun yüzde yüz suçlu olduğuna kim karar vermiş? Hakkında yapılan bir tahkikat veya yargılama olmuş mu?
  • Diyelim ki doktor hatası nedeniyle babaanne ölmüş olsun, bu durum bu kadına doktoru öldürme yetkisi verebilir mi?
  • Diyelim ki o bu yetkiyi buldu ve doktoru öldürdü, bunu ayrıca hukukçu kimliği olan biri bu şekilde kamuoyuna sunabilir mi?
  • Bu video ile yakınlarını doktor hatasıyla kaybettiklerini düşünen herkese yol gösterilmiş olmadı mı?
  • Bu tarihten sonra 17 yaşında birisi çıkıp bir doktoru öldürür ve ardından da “zaten 8 yıl yatıp çıkıyormuşsun. Armağan Çağlayan’ın videosundan öğrendim. Ben de yatar çıkarım ve hatta sonra Armağan beni mağdur gösterir, meşhur da yapar.” derse bu cinayete Armağan azmettirmiş olmaz mı?
  • Bu videodan sonra varsa bu hekimin bir yakını Armağan Çağlayan’ı yüzde yüz suçlu bulur ve ona saldırırsa, ben de onunla röportaj yapar ve kahkahalarla gülersem Armağan ne hisseder?
  • Ya da bu hekimin yakınlarından biri bu videoya kızarak, bu kadını öldürürse Armağan sorumlu olmaz mı?
  • Hadi bunu da geçtim, öldürülmüş ve kendisini savunamayacak birinin ardından “sanki hasta katili biri olarak ölmeyi hak etmişti” edasıyla konuşmak hangi insani değerle bağdaşır?

Daha soracak çok soru var ama ben burada bırakayım.

Bundan sonra hekimlere yapılan her türlü saldırıda Armağan Çağlayan’ın yüzde yüz suçlu olacağını buradan ilan ediyorum. Bu video hakkında Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği bir işlem başlatmazsa, Armağan Çağlayan’ı bizzat dava edeceğimi kamuoyuna duyuruyorum ve bu konuda bana birçok avukatın da yardımcı olacağından eminim.

Saygılarımla…