Arşivi silindi mi? TRT'den Uğur Mumcu açıklaması

TRT’den Uğur Mumcu’nun katıldığı tarihi programların çevrim içi arşivinden kaldırılmasıyla ilgili açıklama geldi.

Arşivi silindi mi? TRT'den Uğur Mumcu açıklaması

Gazeteci Emre Kızılkaya, Jurno.com.tr'de yayınlanan yazısında katledilen yazar Uğur Mumcu'nun katıldığı programların TRT arşivinden silindiğini aktarmıştı. Kızılkaya, "TRT: Uğur Mumcu yok, size Hülya Koçyiğit veya Alev Alatlı verelim" başlıklı yazısında, "TRT, Uğur Mumcu’nun katıldığı tarihi programları çevrim içi arşivinden sessizce kaldırdı. ‘Eski Türkiye’nin çok sesliliğini yansıtan, eleştirel gazeteciliği de içeren görüntülerin yerine, Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı gibi isimlerin videoları konuldu.” ifadelerini kullanmıştı.

Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu söz konusu haberi sosyal medya hesabından paylaşarak TRT’ye “Bir cevap bekliyoruz” diye yazdı. TRT Arşiv hesabından Özgür Mumcu’nun paylaşımına yanıt geldi.

Yapılan açıklamada, “Ülkemiz gazetecilik tarihinin önemli bir ismi olan Uğur Mumcu’nun arşivinin kaldırılması söz konusu değildir.Bu görüntüler tüm TRT arşivleri gibi tek bir adrese TRT İZLE’ye taşınmaktadır. Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İZLE’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır.” denildi.