Artvin’de yangın felaketinin boyutu, gün ağarınca ortaya çıktı

Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde dün çıkan, 35 binada, 60 ev ile ahır ve samanlıkların yandığı, 30 dolayında büyükbaş hayvanın telef olduğu yangın, sabaha karşı yağmurun da etkisiyle söndürüldü. Korku dolu anların yaşandığı köyde oluşan zarar, gün ağarınca ortaya çıktı.

Artvin’de yangın felaketinin boyutu, gün ağarınca ortaya çıktı

Yusufeli ilçesinin 176 haneli, 400 nüfuslu Dereiçi köyünde, dün öğle saatlerinde bir evde başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle yayılarak bitişikteki evlere sıçradı. Evleri yanan aileler, kendilerini dışarı atarak ahırlardaki hayvanlarını kurtarmaya çalıştı. İhbar üzerine köye Yusufeli ve çevre il ve ilçelerden itfaiye ve Orman Müdürlüğü’ne ait arazözler ile AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Köy tedbir amacıyla boşaltıldı. Hızla yayılan alevler ekiplerin yaklaşık 8 saat süren çalışmasının ardından kontrol altına alınabildi. Yangında 35 binada, 60 ev ile ahır ve samanlıklar yandı, 30 dolayında büyükbaş hayvan telef oldu. Gece boyu soğutma çalışması yapılan yangında evleri zarar görenler, yakın akrabalarının yanına yerleştirildi. Yangın, sabah karşı yağmurun da etkisiyle tamamen söndürüldü.

ZARAR ORTAYA ÇIKTI

Korku dolu anların yaşandığı yangında oluşan zarar, gün ağarınca ortaya çıktı. Köyde birçok evin tamamen yandığı görüldü. Alevler nedeniyle terk ettikleri evlerine gelen vatandaşlar, yangından geriye kalan eşyalarını aradı. Hasar tespit çalışması başlatılan köyde, iş makineleri eşliğinde temizlik çalışmalarına başlandı. Kızılay ekipleri de vatandaşlara su, gıda ve diğer ihtiyaç malzemeleri dağıttı. AFAD ekipleri de köyde çadırlar kurdu. Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner ekipleri de yangında yaralanan büyükbaş hayvanlara müdahale etti.

AFAD'DAN 1 MİLYON LİRA ACİL YARDIM ÖDENEĞİ

Öte yandan İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Yusufeli’ne Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) 1 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildiğini belirtti. Çataklı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "AFAD'dan 1 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi. Yangından etkilenen vatandaşlarımızın barınma ve beslenme ihtiyaçları için hazırlıklar tamamlandı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor" ifadelerini kullandı

DEREİÇİ KÖYÜ, 21 YIL SONRA AYNI FELAKETİ YAŞADI

Artvin’in Yusufeli ilçesinde dün çıkan yangında, 35 binada, 60 ev ile ahır ve samanlıkların yandığı, 30 dolayında büyükbaş hayvanın telef olduğu Dereiçi köyünün, 21 yıl önce de büyük bir yangın afeti yaşadığı ortaya çıktı. Köyde, 2000 yılının Eylül ayında çıkan yangında, 20’ye yakın ev, ahır ve samanlıklar yandı, büyük ve küçükbaş hayvanlar telef oldu. İlçenin en güzel köylerinden olan, ahşap evlerin yer aldığı Dereiçi köyü yangından sonra enkaza dönüştü. Köyün eski hali ile yangından sonraki fotoğrafları hasarın boyutunu gözler önüne serdi.

‘HER YERİ ALEVLER KAPLADI’

Yangın faciasını anlatan Ayşe Aydın küçük bir ateşle başlayan yangının rüzgarla aniden yayıldığını belirterek “Küçük bir ateş vardı, rüzgar birden esti, her yeri alevler kapladı. Hiçbir şey anlayamadık birden yandı her yer. İnsanlar evlerden canlarını zor kurtardı, söndürmeye bile bakamadılar. Ben o esnada evde değildim karşı mahallede annemin yanındaydım. Ateşi gördük evin yanına geldik. Ama hiçbir şey yapamadık" dedi.

'HER YER ATEŞ TOPUYDU'

Ömer Akduman ise, "Rüzgar çok etkiledi ve alevler büyüdü, bir anda her yeri sardı. 40 dakika içerisinde her yer ateş topuydu. Rüzgar olmasaydı belki de yangın küçük bir yerde kalacaktı ama maalesef rüzgarla dağıldı. Bu rüzgarda mevsimsel bir rüzgar, her zaman olmuyor, yangına denk geldi. Rüzgar alevleri köyün karşısına da taşıdı. Orası hemen kontrol altına alındı zarar görmedi. Ama bu noktaya ne yazık ki müdahale edilemedi" ifadelerini kullandı.

Biri görme engelli, 5 çocuğunu yanan evden çıkaran Neriman Aydın da, “Kapıya çıktım, her yer ateş içindeydi. Evden çocukları çıkarıp açık bir alana geçtik. Çocuklar geceyi anneannelerin de geçirdiler. Korku içindeydiler” dedi.

HENÜZ İLK TAKSİTİNİ BİLE ÖDEMEDİKLERİ YANAN KOLTUKLARINA AĞLADI

Artvin’in Yusufeli ilçesinde dün çıkan yangında, 35 binada, 60 ev ile ahır ve samanlıkların yandığı, 30 dolayında büyükbaş hayvanın telef olduğu Dereiçi köyünde korkuyla evlerini terk edenler, sabah geldikleri yanan evlerinde kalan eşyalarını arıyor. Kimi birkaç parça mutfak eşyası kimi ise araç gereçlerini alıyor, gözü yaşlı enkazı andıran evlerini seyrediyor. Yıllarca emek vererek yaptıkları evlerinde birikimleri, eşyaları, çeyizleri yanan köylülerin dramı yürek burkuyor.

Yangında Hikmet Eğilmez’e ait tek katlı ev de büyük zarar gördü. Zor şartlarda evini yeni yapan Eğilmez’in tüm eşyaları ile birlikte, geçen hafta taksitle aldığı koltukları da yandı. Yanan evleri ile henüz ilk taksitlerini bile ödeyemedikleri koltuklarına üzülen ailenin bireyleri gözyaşlarını tutamadı.

Hikmet Eğilmez’in kızı Havva Palancı, “Babamın emeklerine üzülüyorum. Babam kendi çabaları ile evi yaptı. Ama her şey bir anda bitti. Eski evde mutfak dışarıda ayrıydı. Burayı yeniden yaptık. Koltukları bile yeni almıştık. Daha ilk taksitlerini bile ödemedik. Her şeyimiz gitti” dedi.