Aşıda hedef 15 Mart

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya hükümetin 15 Mart’ta 27 milyon kişiyi aşılamayı hedeflediğini, bu tarihte normalleşmenin başlayabileceğini yazdı.

Aşıda hedef 15 Mart

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü yazısında aşıya ilişkin takvimi kaleme aldı. 

Çin ve Almanya’dan gelecek aşılarla 15 Mart’ta 27 milyon kişiyi aşılanabileceği belirten Sarıkaya, Sağlık Bakanlığı kaynaklarından “Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…” görüşünü aktardı. 

Sarıkaya’nın yazısından satır başları şöyle: 

Aktardıklarına göre Çin’den gelecek yeni grup aşı ile ilgili hazırlıklar tamamlanmış; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 30 milyon doz aşının Mart’ın ilk haftasına kadar ulaşması bekleniyor.

Ancak kesin bir süre verilmesinden de kaçınılıyor, çünkü Çin’de ortaya çıkan yeni salgından kaygı duyuluyor, buna karşın 11 milyon doz bekleniyor.

Dolayısıyla bu hızda gidildiğinde ikinci doz aşılarla birlikte Mart’ın ortasında 15 milyon kişinin ikinci dozlarının bitmiş olacak.

Ancak 50 milyon dozun tamamının bu sürede gelmesi halinde bu sayı 25 milyona kolaylıkla ulaşacak.

Zaten Sinovac’tan gelen ile nüfusun bu kadarının, Biontech’ten gelecek 4,5 milyon ile de 2,25 milyonun daha aşılanması ile 27 milyon kişinin Mart ortasında aşılanması söz konusu.

Bakanlığın etkin ve yetkin isminin şu sözleri önemli:

“Hedefimiz 15 Mart’ta bu sayıya ulaşmamız halinde yasakların büyük bölümünü kaldırmak, okulları ve restoranları açabilmek…”

Şubat 15 için ise kimse şu aşamada ciddi bir umut veremiyor…

AŞIYA TABİ NÜFUS NE KADAR?

Bu aşamada aşılanmasını öngördükleri nüfusu sordum.

Virüs alıp hastalık geçirenler ile 18 yaş altındakiler düştükten sonra 58-60 milyon arasında bir sayı beklediklerini bildirdiler.

Bu da demektir ki 120 milyon doz civarı aşı…

Sinovac ile yapılan anlaşma gereği gelebilecek miktar 50 milyon iken, geri kalan 70 milyon nasıl sağlanacak.

Bunun için en önemli umut yerli aşıda…

Nitekim 3 aşının çalışması önemli bir yere gelmiş ve üretecek fabrikaların hepsi GMP (Good Manufacturing Practices) yani üretebilme yetki belgesi almış…

Gecikmesinin tek nedeni de birinci faz sürecinde takip edilen aşının etkinliğinin biraz daha arttırılması içinmiş…

Denildi ki Nisan başında Faz-3 aşamasına geçilir, ardından da Mayıs veya Haziran gibi yerli aşının kullanımına başlanır.

KAÇ AŞI FİRE VAR?

Bu arada aşılama sırasında 3 milyon dozdan ne kadar fire verildiğini sordum.

Aktardıklarına göre fire sayısı, o da çoğunluğu yere düşürülüp kırılmasıyla sayı 10-20 arasında bir yerde kalmış; bunun 3 milyon içinde hiç firesiz anlamına geldiğini belirttiler.

Fire verilen aşıların üzerindeki kare kodlar da anında kayda alınmış, kırıldı gerekçesiyle bir başkasına yapılabilmesinin önüne geçilmiş.

Dikkat çektikleri bir diğer nokta ise bunun sıradan bir aşılama olmadığı, salgın ortasında yapıldığından dolayı farklı olması…

Onun için Aile Sağlık Merkezlerinde yeteri miktarda aşı tutulurken, ikinci dozlar için de planlama yapılmış.