Askeri hastaneler hurdalığa döndü!

featured
service

İstanbul’da 15 Temmuz’dan sonra kapatılan askeri hastanelere ait ambulanslar ve binlerce liralık cihazlar çürümeye terk edildi. Hastane yetkilileri cihazların hastane bahçesine konulduğunu söyledi. İTO’dan Kılıç ise “Vicdanları sızlatan olay” diye konuştu.

İktidarın 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından kapattığı askeri hastanelerde kullanılan cihazlar, mobilyalar, sedyeler, yataklar ve ambulanslar çürümeye terk edildi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre İstanbul’da kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi ile Sağlık Bakanlığı’nın Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanan Tarihi Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde kullanılan cihazlar görenleri şaşkına çeviriyor. Kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nde kullanılan cihazlar, yataklar, ambulanslar ve mobilyalar eski Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nin bahçesinde tutuluyor.

Adeta çürümeye terk edilen binlerce liralık cihazların arasında sedyeler, yataklar, iklimlendirme sistemleri, sanayi tipi çamaşır makineleri, ambulanslar, masa ve sandalyeler de bulunuyor. Gümüşsuyu’ndaki hastane binasının bodrum katları da askeri hastanelerden gelen cihazlarla ve malzemelerle dolu. Ayrıca cihaz ve malzemelerle doldurulan sadece bodrum katlar da değil. Gümüşsuyu Hastanesi’nin askeri hastane olarak kullanıldığı dönemde yemekhane binası olan bina da çürümeye terk edilen sedyeler, yataklar ve oksijen tüpleriyle dolu.

Gümüşsuyu Hastanesi’nin yetkilileri ise hastane bahçesinde tutulan cihazların ve malzemelerin büyük kısmının kapatılan Kasımpaşa Askeri Deniz Hastanesi’nden geldiğini, bir kısmının da kendi hastanelerine ait olduğunu söyledi. Hastane yetkilileri, “Bodrum katlardaki depolarımız dolu ve yer yok. Bahçedeki malzemelerin bir kısmının üstünü brandayla örterek zaten önlem aldık. Bahçedeki malzemelerin arasında hâlâ kullanılabilir durumda olanlar var. Ambulansların da ömürleri doldu zaten ve satışa çıkarılacak. Bazı cihaz ve malzemeler ise Makine ve Kimya Endüstrisi’ne (MKE) devredilecek” dedi.

33 ASKERİ HASTANE KAPATILDI

GATA dahil Türkiye’nin dört bir yanında kurulu 33 asker hastanesi 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin hemen sonrasında bir OHAL KHK’si ile Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredildi. Devirden önce toplam yatak kapasiteleri 6 bin 500’den fazlaydı. Hastanelerin ikisi kapandı, 24 tanesi bağımsız hastane özelliğini yitirdi, bulundukları illerdeki devlet hastanelerine bağlı “ek binalar” haline getirildi.

Askeri hastaneler hurdalığa döndü!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    binlerce kez yazıklar olsun.Atatürk havalimanı gibi yukardaki gibi ziyan edilen neler var kim bilir.

    Cevapla
  2. 4 ay önce

    Bu haberleri okuyunca insanin ici ciz ediyor. Milli servet heba ediliyor. Daha da önemlisi Harbiye-Mülkiye-Tibbiye üclüsünden askeri tibbiyeler ve asker hastaneleri yok edildi. 66 yasinda bir askeri tabip cougu olarak babalarimizin mirasinin böyle hoyratca harcanmasi cok üzüntü verici. Askeri tabiplik özellikli bir görevdir, maalesef kimse bu konuyu tam anlatamiyor.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!