ASKİ yetkilisi ishal vakalarını anlattı

Günlerdir tartışılan ve ishal salgınına neden olduğu söylenen Ankara'nın şebeke suyunu ASKİ yetkilileriyle görüştük.

ASKİ yetkilisi ishal vakalarını anlattı

AHMET YILDIZ – Veryansın TV

Ankara’da ishal salgını olduğu söylentilerine ek olarak çevremizde yöremizde insanların ishal olduklarını biliyoruz.

Ancak Meral Akşener’in hastane çıkışı “Herkes ne içtiğine dikkat etsin” sözünden sonra Melih Gökçek’in halkı tahrik edecek derecede suçlayıcı tweetleri ve Mansur Yavaş’ın Gökçek’i mahkemeye vermesi konuyu iyice alevlendirdi.

Günlerdir tartışılan ve ishal salgınına neden olduğu söylenen Ankara’nın suyunu, ASKİ suyunun temizliği hakkında görsel ve yazılı açıklama yapan ASKİ yetkilileriyle veryansintv olarak görüştük.

Açıklamayı yapan ve “26 senedir” ASKİ’de çalıştığını söyleyen ASKİ Haber Merkezi yetkilisi Nebi Dikle sorularımızı şöyle yanıtladı.

Etrafımızda ishal vakaları olduğunu biz biliyoruz. ASKİ olarak ve yeni seçilmiş bir belediye yönetimi olarak suların temizliği konusunda yeterli önlemleri alma zamanınızın olmadığını söylemeniz daha uygun olmaz mı? Bu kadar kısa sürede 5 milyonluk kente temiz su sağlama çalışmasını gerçekleştirebilmek olanaksız değil mi?

Biz kamu işi yapıyoruz. Belediyede devamlılık esastır. Gerçekler böyle; suyumuz temizdir. Bu konuda ASKİ çok dikkatlidir; böyle bir geleneğimiz var.

Gönderdiğiniz su temizliği oranlarını gösterir rapor/çizelge tıpkı TÜİK’in enflasyon rakamları gibi geldi bize. Avrupa değerlerinden on kat daha temiz bir Ankara su şebekesi görülüyor arada.

Tümüyle uluslararası standartlarda yapılan bir ölçüm sonucu değerlerdir. Hiç bir yanlış yoktur.

ASKİ’nin 4 Ekim 2019 tarihinde gönderdiği ‘Ankara içme ve kullanma suyu temizlik parametreleri’ başlıklı çizelge

Peki bu ishal vakaları nedir o zaman?

Mevsimsel olarak hemen hemen her yıl yaşanan bir salgındır. Geçmiş yıllarda da olurdu ve hatta Melih Beyin o zaman/lar da açıklamaları vardır; sularımız temizdir, ishal vakaları su kirliliğinden değildir diye…

Siz şebeke suyunu içiyor musunuz?

Geçen gün içtim bir rahatsızlık da olmadı. Ama genel olarak içmiyoruz tabi…

Avrupa ülkelerinin çoğunda şebeke suyunun içildiğini ben biliyorum. Ama Ankara suyunu içmeye korkuyorum. Bu kadar damacana satılması da tüm halkın güvenmediğini göstermiyor mu? Daha modern bir arıtma olması gerekmez mi? İlkel durulama, dinlendirme klorlama üçgeni ne derece sağlıklı..

Kesinlikle sularımızın temiz olduğunu söyleyebilirim. Arıtmamız da öyle; teknolojisi eski değildir.

Teşekkür ederiz.

ASKİ’NİN YAZILI AÇIKLAMASI

ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Başkent şehir şebekesine verilen ve musluklardan akan suyun temiz, kaliteli, içilebilir ve güvenli olduğu bildirildi.   

Eylül ayı süresince yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizler sonucunda ASKİ tarafından şehir şebekesine verilen içme ve kullanma suyunun dünya standartlarına uygun olduğu belirtildi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN ÇİFT YÖNLÜ KONTROL

 ASKİ laboratuvarlarında günlük olarak bin 328 noktadan alınan numunelerin analizinin dışında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün de bin 600 noktadan numune aldığını belirten ASKİ yetkilileri, şehir şebeke suyunun halk sağlığı açısından sürekli kontrol altında tutulduğunu ifade ettiler.

Ev ya da apartmanlarda bulunan su depolarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği uyarısında da bulunan ASKİ yetkilileri, eskiyen boruların bakteri oluşumuna neden olabileceğine dikkat çektiler.

ŞEHİR ŞEBEKE SUYU ARITILIYOR         

Şehir şebeke suyunun günlük olarak analizlerle denetlendiğine dikkat çeken ASKİ yetkilileri, son zamanlarda ortaya atılan iddialara da, “İçme ve kullanma suyunun temiz ve sağlıklı şekilde kullanıma sunulması için büyük bir titizlik içinde çalışılıyor. Su, kaynağı olan barajlardan alınarak arıtılmasına ve şehir şebekesine verilmesine kadar her aşamasında ayrı testlere tabi tutuluyor. Eylül ayı boyunca İvedik ve Pursaklar Arıtma Tesisleri çıkışından alınan su numunelerinde yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik kontrollerin tamamının TSE’ye uygunluğu bir kez daha kanıtlandı” sözleriyle açıklık getirdiler.

Başkent’in farklı noktalarından alınan su numunelerinin akredite olan laboratuvarlarda; ABD, Avrupa Birliği Dünya Sağlık Örgütü (WHO), TS266 standartları ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik çerçevesinde analizleri gerçekleştirilirken, 1-30 Eylül tarihleri arasında raporlaştırılan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tükettiler.

ASKİ içme ve kullanma suyu kontrol laboratuvarı

 

ASKİ içme ve kullanma suyu kontrol laboratuvarı