Aslı Erdoğan’dan küstah sözler

Aslı Erdoğan, Türkiye'yi Batı basınında karalama kampanyasına girdi. Erdoğan, tepki çeken açıklamalarını yalanladı.

Aslı Erdoğan’dan küstah sözler

Terör örgütü PKK’nın propaganasını yapan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyesi olduğu için 19 Ağustos 2016’da tutuklanan ve 4.5 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Aslı Erdoğan’ın, “Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor” dediği iddia edildi.
Aslı Erdoğan’ın La Repubblica’ya verdiği röportaj Belçika’da yayın yapan Le Soir gazetesine konu oldu. Mülakatta ‘Türklere, okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesinin öğretildiğini’ ileri sürdüğü belirtildi.

Haberde Erdoğan’ın, “Ülkem aşırı bir milliyetçilik içerisinde yaşıyor. Bu nedenle sporcular, aydınlar ve sıradan vatandaşlar hükümeti destekliyor” ifadelerini kullandığı vurgulandı.

‘TERÖRİST DEMEDİM’

Aslı Erdoğan, sözlerinin yanlış ve yalan ifadelerle aktaran Le Soir gazetesine herhangi bir açıklama yapmadığını, bu gazetenin kullandığı, yabancı ajanslar ve Türk medyasının da yayımladığı ifadelerin kesinlikle kendisine ait olmadığını söyledi. “Bütün milletvekilleri teröristtir”, gibi bir cümle kurmadığını iddia eden Erdoğan, “Ben terörist sözcüğünü zaten hiç kullanmam” dedi.

Erdoğan’ın La Repubblica röportajının orijinal metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Okuldan itibaren, kitaplar aracılığıyla. Türkiye Cumhuriyeti bir ideolojiyle iç içe geçmiştir, Kemalizm ideolojisiyle. Bu, Mustafa Kemal Atatürk döneminde işe yarıyor olabilirdi. Ama sonra aşırı milliyetçiliğe doğru kaydı. Türkiye hep tehdit altında gibi konumlandırılıyor. Bu görüntü bugün dinle birleştiriliyor ve sonuç olarak savaşta ölenler ‘şehit’ haline geliyor. Ölenlere, ‘ülke için öldükleri’ söyleniyor. Hayır, onlara şunu söylemek gerekir: Sen ülken için değil bir hükümet için ölüyorsun’.”