Ata’nın mirasını devlet sattı belediye satın aldı

Atatürk Orman Çiftliği'ne ait iki parsel arazinin satışa çıkarılması üzerine harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi, açık artırmada arazileri kiraladı. Mansur Yavaş arazilerin 'Atatürk'ün vasiyetine uygun şekilde kullanılacağını' belirtti.

Ata’nın mirasını devlet sattı belediye satın aldı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Atatürk’ün emaneti olan ve günden güne yok edilen Atatürk Orman Çiftliği’ne ait iki parsel araziyi yapılaşmaya açmak için satışa çıkardı.

Ankara’nın en yüksek ranta sahip bölgelerinden Çukurambar’da araziler için Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılında imar planı değişikliği yaparak konut ticaret alanına dönüştürülmüştü.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yargıya taşıması ve Danıştay Dava Daireleri Genel Kurulu’nun oy birliği ile verdiği ‘Birinci derece tarihi ve doğal sit alanlarında yapı yapılamaz’ kararına rağmen TOKİ’nin hukuksuz satış çabası sona ermedi.

TOKİ’nin elinde bulundurduğu arazilerin ada parsellerini değiştirerek, bugün gerçekleştirdiği açık artırma ile ihaleye Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Metropol İmar A.Ş. katılarak iki parsel arazinin kiralanma ihalesini kazandı.

Böylece iktidara yandaş şirketlerin bu arazileri alıp inşaat projeleri ile büyük rant elde etmesinin önüne geçildi.

Twitter’dan açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bu arazilerin Atatürk’ün vasiyetine uygun şekilde kullanılacağına dair vatandaşlarımıza söz veriyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Metropol AŞ”nin AOÇ arazilerini yıllığı 119 bin ve190 bin liraya kiraladığı belirtildi.