Atanmayan öğretmenler Ankara’dan seslendi… Haluk Levent'ten şarkılı destek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması, en az 60 bin atama bekleyen eğitimcilerin tepkisine neden oldu. Atanmayan öğretmenler bugün Ankara’da yaptıkları basın açıklamasında "Devlet büyüklerimizin somut adımlar atmasını bekliyoruz" dedi. Eyleme destek veren Haluk Levent, bir şarkısının sözlerini de öğretmenler için uyarladı.

Atanmayan öğretmenler Ankara’dan seslendi… Haluk Levent'ten şarkılı destek

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 bin öğretmen atamasını “müjde” olarak duyurmuştu. En az 60 bin atama bekleyen eğitimci ise bugün Ankara Ulus Meydanı'na yürüyerek, basın açıklaması yaptı.

İşte öğretmenlerin açıklaması:

Bizler hayatlarını eğitime adamış ve geriye kalan hayatlarını yine eğitimden yana kullanmaya gönüllü eğitim neferleriyiz. Bu uğurda canla başla mücadele eden ve atama bekleyen biz öğretmenlerin temennisi; sesimize kulak verilmesi, umudumuza ışık olunması ve buna bağlı olarak mezun olmuş ve mezun olacak öğretmenlerimizin hem kendi hem de ülkenin yarınlarına daha umutlu bakabilmelerine yardımcı olunmasıdır.

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen ve kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken 2020 KPSS sınavına 432.753 öğretmen başvurmuştur. Her yıl çığ gibi artarak büyümeye devam eden ataması yapılmayan öğretmen sayısındaki artış son derece dikkat çekici bir hal almıştır. Gelecek yıllarda işin içinden çıkılamaz bir hâl almaması adına 2021 yılında yapılmasını talep ettiğimiz ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen atamasıdır.

‘ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE HAKSIZLIK’

Atama bekleyen yüz binlerce öğretmen mevcut iken adını dahi anmaktan imtina ettiğimiz ücretli öğretmenlik, hem biz atama bekleyen öğretmenlere yapılan bir haksızlık hem de Türkiye Eğitim Sistemine vurulmuş bir baltadır. Alakasız bölümlere alakasız branşların yerleştirilmesi ile eğitim adına günden güne korkutucu bir tablo çizmeye devam eden ücretli öğretmenlik; hem öğretmenlerin branşlarına hem öğretmenlerin eğitim hayatları boyunca verdikleri emeklere hem de Türkiye Eğitim Sistemine yapılmış ve ivedilikle dönülmesi gereken büyük bir yanlıştır.

Atamamız yapılmadığı için öğretmen değil öğretmen adayı olarak anılmamız bizi derinden üzmektedir. Oysa hepimiz diplomamızı almaya hak kazandığımız gün ücretli, kadrolu, sözleşmeli, veya ataması yapılmayan şeklinde ayrım yapılmaksızın öğretmen olarak anılmaya hak kazandık. Tüm öğretmenlerimiz genç beyinlere rehber olmak ve eğitim vermek için diplomasını aldığı gün zaten adaylık statüsünden çıkmıştır.

‘İKİNCİ BİR 40 BİN ATAMA İLE 60 BİNE TAMAMLANMALI’

En son yayınlanan Sayıştay Raporu verilerine göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığı bulunmaktadır. Sn. Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği pandeminin devam etmesi halinde eğitimde İkili Sisteme geçilmesi ya da Sınıf Mevcutlarını Düşürme ile ilgili yapılan planlamalar ve bunlar için hazırlanan düzenlemeler de gösteriyor ki ilerleyen günlerde şuan var olan öğretmen ihtiyacı sayısı en az iki kat artacaktır. Bütün bu etkenler düşünüldüğünde 2020 KPSS için ikinci bir 40 bin atama ile 60 bine tamamlanmış öğretmen ataması hem atama bekleyen öğretmenler için hem de Türkiye’nin Eğitim Sistemini daha aydınlık günlere ulaştırmak için atılmış büyük bir adım olacaktır.

‘DEVLET BÜYÜKLERİMİZDEN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ’

Atama bekleyen öğretmenlerin var olan problemlerini ve taleplerimizi sunduğumuz bu yazımızda bütün atama bekleyen öğretmenlere umut olmanızı, eğitim problemlerini görmezden gelmemenizi diliyoruz. Bu problemlerin çözümü sadece atanamayan öğretmenler için değil Türkiye Eğitim Sisteminin daha aydınlık yarınlara ulaşması için atılacak büyük bir adım olacaktır. Ülkece buna destek çıkılması, yarınlarımızın eğitim sistemini olumlu yönde etkileyeceği gibi öğrencilerine kavuşacağı günün hayaliyle gün sayan, hâlâ umudunu yitirmemiş ataması yapılmayan öğretmenlerimize ve yetiştireceği mutlu nesillere umut olacaktır. Atama bekleyen öğretmenler adına düzenlediğimiz basın açıklamasının basın mensupları ve öğretmenlerin her daim destekçisi kıymetli halkımız sayesinde gerekli yerlere ulaşacağını biliyor ve bu konuda Sn. Devlet büyüklerimizin somut adımlar atmasını bekliyoruz.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER ANILDI

Basın açıklamamıza son vermeden önce ebediyete uğurladığımız Şehit Şenay Aybüke Yalçın, Oğuz Uysal, Necmettin Yılmaz, babası ile birlikte şehit edilen Neşe Alten Öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, geleceğimizin onların umudu kadar berrak ve temiz olmasını diliyorum.

HALUK LEVENT'TEN ŞARKILI DESTEK

Öğretmenlerin eylemine destek veren şarkıcı Haluk Levent de "Hani benim olacaktın?" şarkısının sözlerini atanamayan öğretmenlere göre uyarladı. Levent, şarkının sözlerini şu şekilde değiştirdi: "Hani benim olacaktın, iki bahar önce okulun bitince, atanacaktın." 

İşte Haluk Levent'in şarkısı ve eylemden kareler: