‘Atatürk Cumhuriyeti İngilizler istedi diye ilan etti’ diyen yazara: İngiltere’nin sömürge bayrağı dahi hazırdı!

İngiltere'nin, İstanbul'da göndere çekmeyi planladığı sömürge bayrağı, resmedildiği hatıra mendilde kaldı!

‘Atatürk Cumhuriyeti İngilizler istedi diye ilan etti’ diyen yazara: İngiltere’nin sömürge bayrağı dahi hazırdı!

Cumhuriyet düşmanlığıyla gözü dönenler, tarihi çarpıtarak, 29 Ekim’i aşağılamaya çalışıyor.

Ahmet Davutoğlu kontrolündeki Karar gazetesi yazarı Mehmet Doğan, Cumhuriyetin ilanını hedef aldığı “Kemalist saldırganlık ve cumhuriyet” başlıklı yazısında “Cumhuriyet’in ilanı bizden çok İngilizler için, dünya emperyalizmi için bir zaruretti” ifadelerini kullandı. Ancak, İngilizler Çanakkale’den geçebilseydi, sömürge bayrakları dahi hazırdı.

Tarihin en önemli savaşları arasında gösterilen Çanakkale Savaşı için İngiltere’nin bastırdığı ipek hatıra mendili, savaşın önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Gelibolu çıkarması öncesi bastırılan İngiliz savaş gemilerinin Çanakkale’yi geçerek İstanbul’a ulaşması resmedilen mendilin bir köşesinde ise İstanbul’da göndere çekilmesi planlanan sömürge bayrağı yer alıyor.

Tarih araştırmacısı Oğuz Aydemir’in 40 yıl önce bir tesadüf sonucu başladığı ipek hatıra mendilleri koleksiyonu, bir çok tarihsel olaya ilişkin çarpıcı ayrıntıları 18’inci yüzyıldan günümüze taşıyor.

Aynı zamanda Türkiye Su Altı Araştırmalar Vakfı başkanlığını yürüten Aydemir’in İstanbul’da bir antikacıda gördüğü 1877 Türk-Yunan Harbi için bastırılan ipek mendili almasıyla başlayan koleksiyon hikayesi, bugün 120 mendille Türkiye’nin tek ve dünyanın da önemli ipek mendil koleksiyonu haline geldi.

Koleksiyoner Aydemir, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Güney Deniz Saha Komutanlığı tarafından Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açılan Tarihi İpek Mendiller Sergisi’nde AA muhabirine açıklamalarda bulunmuştu.

‘TO CONSTANTİNOPLE’

Koleksiyonu içinde Osmanlı’nın yanında İngiltere, Fransa, Rusya ve Mısır devletlerinin tarihlerine ilişkin az bilinen hatıra mendillerin bulunduğuna işaret eden Aydemir, koleksiyonun en çarpıcı eserinin ise Çanakkale Savaşı’na ait ‘To Constantinople’ isimli mendil olduğuna vurgu yaptı.

İngiliz Milletler Topluluğu’nun Gelibolu Çıkarması öncesi bastırdığı mendilde, savaş hatırası için bastırılan diğer örneklerde olduğu gibi savaşın yapıldığı alanın coğrafik çizimlerinin bulunduğunu ifade eden Aydemir, şöyle konuştu:

“İngilizler, savaş hazırlıkları çerçevesinde İstanbul’u alacaklarını düşünerek bu mendili hazırlamışlar. Mendil üzerinde Çanakkale Boğazı ve Marmara Denizi içindeki harekat planları, gemilerin konumları işaretlenmiş. Mendilde gemilerin Marmara’ya geçtiği varsayılmış. Hatta o kadar zaferden eminler ve kendilerine güveniyorlar ki mendilin bir kenarına İstanbul’a girdiklerinde göndere çekecekleri bayrağı dahi resmetmişler.

HİLAL VE YILDIZIN TUTULMASI

İngiliz Milletler Topluluğu bayrağı ve ay yıldızı bir araya getiren bu tasarımın üzerinde ‘eclipse of star crescent’ yani ‘hilal ve yıldızın tutulması’ yazıyor. Mendilin diğer köşelerinde ise diğer sömürge devletler Yeni Zelanda, Avustralya ve kendi kuvvetlerine ait bayraklar resmedilmiş. Neyse ki Çanakkale geçilmemiş ve bu niyetler mendilde kalmış.”

29 Ekim’e düşmanlıkları bitmiyor… Atatürk Cumhuriyeti İngilizler istedi diye ilan etmiş!