Atatürk Havalimanı pistlerine yapılan hastanede son durum… Neden orası hâlâ merak konusu?

Atatürk Havalimanı'nın iki pisti üzerine inşa edildiği için yer konusunda eleştirilere neden olan salgın hastanesi inşaatındaki son durum havadan görüntülendi.

Atatürk Havalimanı pistlerine yapılan hastanede son durum… Neden orası hâlâ merak konusu?

Atatürk Havalimanı’ndaki salgın hastanesi inşaatı devam ediyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapımına başlanan salgın hastanesi inşaatındaki son durum havadan görüntülendi. İnşaat alanında çok sayıda iş makinesi ve işçi gün 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız bir şekilde çalışıyor. 8 Nisan’da yapımına başlanan hastanenin 45 günde bitirilmesi planlanıyor.

GERİ DÖNÜŞÜ YOK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, inşa edilmeye başlanan hastanenin seçildiği yerin çok yanlış olduğu ve artık oranın havalimanı olarak kullanılmasının imkansız olduğu vurgulandı. Hastanenin 1.7/3.5 sağ ve sol pistlerinin tam ortasına konumlandırıldığını ve iki pistin de kırılarak kalıcı bir şekilde kullanılmaz hale getirdiği net bir şekilde ortaya koydu.

İki pist kırılarak inşaat kuruldu…

Pistin kendi bakanlığı döneminde tamamlandığını belirten MHP’li eski Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ise Sözcü’ye yaptığı açıklamada şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu pistler vergilerle yapılmış bir yatırımdır. Hastane yapılınca bu iki pistin kullanılması mümkün değil. Böyle bir hastanenin kalıcı bir şekilde hizmet vermesi planlanmışsa, bu pistlerin de kullanılabileceği şekilde, kargo binasının bulunduğu A apronu gibi bir başka noktada yapılması değerlendirilebilirdi.

Bu şekilde Sayın Bakan’ın 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, hem ambulans uçakları hem iller ve yurt dışı transfer açısından da kullanılacağına dair açıklaması karşılık bulurdu. Alternatifleri ortaya koyan bir fizibilite olması lazımdır. Yedek havalimanı olarak kullanılabilirdi. İhtiyaç halinde bu pistler kullanılabilirdi.”

DHMİ’DEN ‘İSTANBUL HAVALİMANI’ GEREKÇESİ

Öte yandan Devlet Hava Meydanları (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Atatürk Havalimanı’nın 17/35 pistlerinin, İstanbul Havalimanı’nın tam kapasiteyle faal olduğu 6 Nisan 2019’dan bugüne kadar kullanılmadığı belirtilerek, “Bahse konu pistler İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği ve ciddi kapasite kayıplarına neden olduğu için devre dışı bırakılmıştır” ifadesi kullanılmıştı.