'Atatürk İlkeleri' dersini hedef aldı: Böyle bir ders olmamalı

Andımız'ın MEB kararıyla okutulmasının yasaklanmasına yönelik tepkiler sıcaklığını korurken, benzer gerekçelerle 'İnkılap Tarihi ve Atatürk İlkeleri dersinin olamayacağı, olmaması gerektiği' savunuldu. Söz konusu çıkış eski Taraf yazarı Prof. Dr. Halil Berktay'dan geldi.

'Atatürk İlkeleri' dersini hedef aldı: Böyle bir ders olmamalı

2002-2018 yılları arası AKP dönemi, 47 sayfa olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders kitabına eklenmiş, İktisat ve İşletme fakültelerinin sınavlarında da sorulmuştu. Soruların kamuoyuna yansımasıyla tartışma konusu oldu.

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklama yapan Açıköğretim Fakültesi İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorumlusu Doç. Dr. Burhan Sayılır, soruların sınavda sorulmasının gerekçesini, güz ve bahar dönemi ders kitaplarında konuların işlenmesiyle açıkladı. Ancak akademizyen ve tarihçiler, doğru bulmadıklarını ifade etmiş, "Süren iktidarın, yakın tarih dersi olarak okutulması, pedagojiye ve bilime aykırı" demişlerdi.

Konu Prof. Dr. Halil Berktay'a da soruldu. Ancak yanıt daha başka bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okutulması yasaklanan Andımız'la ilgili tartışma henüz sıcaklığını korurken, Berktay, İnkılap Tarihi (veya Devrim Tarihi) ve Atatürk İlkeleri dersinin olamayacağını, olmaması gerektiğini öne sürdü. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi, Tarih Vakfı kurucusu Berktay'a göre olsa olsa Turgut Özal dönemi anlatılabilir.

"Ulusal-devrimcilik, İtalyan ve Alman faşizmiyle aynıydı", "Bugün Türkiye'de en donmuş en muhafazakar düşünce Kemalizm'di", "Ermeni tehciri değil Ermeni soykırımı yapılmıştı" sözleriyle bir dönem büyük tepki çeken Prof. Dr. Halil Berktay'ın Independent Türkçe'ye yaptığı yeni açıklamalarının satır başları şöyle:

"(İnkılap Tarihi ve Atatürk İlkeleri dersinin olamayacağını söyleditken sonra) Ne olur? Modern Türkiye tarihi olur, 20. Yüzyıl Cumhuriyet Tarihi olur, ama normatif anlamda Atatürk ilkeleri diye bir ders olmaz, olamaz. Tarih dersi olur amaendoktrinasyon dersi olmaz, ideoloji dersi olmaz. Yani günümüzde nasıl bir zamanlar Sovyetler Birliği'nde yapıldığı gibi Marksizm-Leninizm'in ilkelerini telkin eden normatif bir ders olamazsa, Atatürkçülüğün ilkelerini telkin eden normatif bir ders de olamaz. Dersin kendisi, bu başlıkla ve bu içerikle bilim dışıdır...

Kanımca, Türkiye'nin güncel tarihini konu alan derslerde ve ders kitaplarında, tekrar edeyim, özgür ve tartışmalı doktora seminerleri bir yana, daha alt seviyelerde, şimdilik en fazla 20.yüzyılın sonuna kadar gelinebilir. Olsa olsa, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından, Turgut Özal'la birlikte parlamenter demokrasinin kısmî restorasyonu anlatılabilir. Ondan sonrasını ders kitaplarına sokmaktan kaçınmak gerekir. Yani Türkiye'nin kayıp 10 yılı saydığım 1990'ları dahi ders kitaplarında, arkasında bir toplumsal konsensüs olacak şekilde nasıl yazarız, ben de bilmiyorum doğrusu."