'Atatürk üzerinden vurgun yapıldı' iddiası

Yalova Belediyesi'nde "ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" suçlarından hakkında soruşturma başlatılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın; Mustafa Kemal Atatürk üzerinden usulsüzlük ve yolsuzluk yaptığına ilişkin belgeler ortaya çıktı.

'Atatürk üzerinden vurgun yapıldı' iddiası

Yalova Belediyesi, 2015 yılında Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk görselinin etrafına 48 metrekare ışıklı branda yaptırdı. Ancak ihaleyi alan firmaya 450 metrekarelik branda parası ödedi. 

Belediyenin, Atatürk görselinin branda işi ihalesini alan firmaya 27 Ocak 2015 tarihinde kesilen faturada 18 bin 250 lira ödeme yaptığı ve brandanın boyutlarını 450 metrekare olarak gösterdiği belgelerle ortaya çıktı.

Belediyenin firmaya 2015 yılındaki fiyatlar üzerinden 48 metrekarelik branda için 2 bin lira ödemesi gerekiyordu. Ancak faturada bu rakamın tam 9 katı olan tutarlık ödeme yapılmış gibi gösterildiği görülüyor.

Oysa Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk görselinin etrafına brandanın bugün bile yenisi yapılsa ödenecek ücret 6 bin 500 lirayı geçmiyor.

2015 fiyatları ile aradaki 16 bin 250 liralık farkın kimin ya da kimlerin cebine girdiği ise bilinmiyor. 

VEFA SALMAN HAKKINDAKİ SORUŞTURMA

Yalova Belediyesi'nde "ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" suçlarından hakkında soruşturma başlatılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salaman, Yalova Belediyesi'nde görev yaptığı süreçte 30 milyon liralık yolsuzluk yaptığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada sanık durumunda ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı var.

(Sabah)