Atatürk’ün mirası Türkkuşu’nun başına ilginç atama: Havacılıkla ilgisi yok

Türk Hava Kurumu kayyumu, Atatürk’ün 1935 yılında kurduğu, uçuş eğitimi veren Türkkuşu’nun başına Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Yaman’ı atadı. Kayyum Kemal Yurtnaç'ın "Yeni yapılanma Türkkuşu'nu güçlendirecek" sözleri sonrası tarihi kuruma havacılıkla ilgisi olmayan Yaman’ın getirilmesi THK içinde tepki çekti.

featured

ERAY ÇELEBİ/ VERYANSIN TV

Türk Hava Kurumu kayyumu, Türkkuşu Havacılık ve Eğitim Merkezleri Başkanlığı’na Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Metin Yaman’ı atadı.

Kayyum Kemal Yurtnaç imzalı yazıda ayrıca Türkkuşu’nun faaliyetlerini THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi bünyesinde sürdüreceği belirtildi.

Atatürk tarafından, 03 Mayıs 1935 tarihinde Ankara’da kurulan ve geçmiş dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri için pilot yetiştiren Türkkuşu’na bir süre önce ‘genel başkan danışmanı’ olarak görevlendirilen Yaman’ın getirilmesi THK içinde tepkiyle karşılandı.

Kayyum Yurtnaç 3 Mart’ta yaptığı açıklamada “Türkkuşunun yeni yapılanması Türk gençliğine ve ülkemizde hava sporlarına ve havacılık eğitimine yeni bir ivme kazandıracak. Türkkuşunu idari olarak başkanlık seviyesinde tekrar kuruyoruz” demişti.

‘KAYYUMUN GÖREVİ EKONOMİK KRİZİ ÇÖZMEK’

Yurtnaç’ın bu sözleri sonrası Türkkuşu’nun başına havacılıkla ilgisi olmayan Yaman’ı ataması dikkat çekti.

Veryansın Tv’ye bilgi veren THK kaynakları, “Burada manidar olan ‘yeni yapılanma’ adı altında ‘güçlendiriyoruz’ dedikleri Türkkuşu’na havacılıkla ilgisi olmayan Prof. Dr. Metin Yaman’ın getirilmesi. Ayrıca Yurtnaç’ın ‘müjde, yeniden kuruyoruz’ gibi sunduğu Türkkuşu asla yok olmadı günümüze kadar binlerce havacı yetiştirdi. THK’nın asıl sorunu asla Türkkuşu ve ona bağlı uçuş okulları olmadı, THK’nın sorunu ticari faaliyetleri, bağlı şirketleri, üniversitesi ve vakfı. Kayyumun görevi THK’daki ekonomik krizi çözmek, yeni yüksek maaşlı atamalarla bazı cemaatlerden isimleri ve siyasileri göreve getirmek değil.” değerlendirmesini yaptı.

THK ‘TANITIMI’ SABAH MUHABİRİNE TESLİM

THK’da ayrıca ‘THK Genel Başkanlığı Tanıtım, Dış İlişkiler ve Projeler Koordinatörü’ ve ‘Halkla İlişkiler Başkan Vekili’ görevlerine de atama yapıldı. İki ayrı göreve de iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin eski muhabiri Furkan Haykır getirildi.

TÜRKKUŞU

Atatürk tarafından, 03 Mayıs 1935 tarihinde Ankara’da kurulan Türkkuşu, Türk Silahlı Kuvvetleri için pilot yetiştirmeye başladı. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen eski adıyla Tayyare Okulu’nun ilk öğrencilerinden biriydi.

Askerî pilot eğitimini zamanla Türk Hava Kuvvetleri’ne devreden Türkkuşu sportif havacılığın adresi oldu ve sivil uçuş eğitimleri vererek binlerce havacı yetiştirdi.

Türkkuşu bünyesinde; Paraşüt Okulu, Planör Okulu, Model Uçak Okulu, Hafif Hava Araçları Okulu, Yamaçparaşüt Okulu ve Havacılık Eğitim Merkezleri bulunuyor. Türkkuşu’nun ayrıca halihazırda İnönü, Efes, Erzincan ve Karain’de 4 eğitim merkezi yer alıyor.

NE OLMUŞTU?

Türk Hava Kurumu (THK) kayyumu, geçen ay mahkemeden 2024 yılı mayıs ayında yapılması planlanan THK Olağan Büyük Genel Kurulu’nun 2 yıl süreyle ertelenmesini talep etmiş, kayyumun tüzük değişikliği hazırlığını da içeren talebini kabul eden mahkemenin süre sınırı koymaması dikkat çekmişti.

thumbnail
İlgili Haber
THK’da kayyum dönemi süresiz uzatıldı

Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Hava Kurumu’na 2019 yılında kayyum atanmasına hükmetmişti.

Mahkeme son olarak AKP’den Tokat milletvekili aday adayı olan eski Yozgat Valisi, Türkiye Hava Sporları Federasyonu’nun (THSF) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kemal Yurtnaç’ı THK’ya kayyum olarak atamıştı.

18 Kasım 2023 tarihinde THK’nın Genel Kurul’a gideceği ve kayyum döneminin sona ereceği açıklanmıştı. Ancak kayyum Kemal Yurtnaç mahkemeye başvurarak ‘gelecek yönetimin kurumun sorunlarını çözemeyeceğini, kayyum dönemindeki kazanımların heba olacağını’ iddia ederek genel kurulun ertelemesini talep etmiş, mahkeme bu talebi kabul etmişti. Böylece Yurtnaç’ın görev süresi ikinci kez uzatıldı.

Veryansın Tv, kayyum heyetinin THK’nın uluslararası geçerliliği olan sportif havacılık sertifikası verme yetkisini Türkiye Hava Sporları Federasyonu’na verilmesi yönünde çalışmalar yaptığını gündeme getirmişti. THK’da ayrıca yeniden yapılanma adı altında yapılan atamalarda İlim Yaymacı bazı isimler de dikkat çekmişti.

 

Atatürk’ün mirası Türkkuşu’nun başına ilginç atama: Havacılıkla ilgisi yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 8 Mart 2024, 10:29

  Bunların alayı yeminli.
  Türk Düşmanı
  Türk Milletinin
  Yer altı Yer üstü
  Tüm Varlıklarını
  YAĞMALAYACAKLAR.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!