Atilla Kıyat’tan elektronik kelepçe tepkisi

Montrö bildirisi soruşturmasında adli kontrol şartıyla bırakılan emekli amirallere il dışına çıkmamaları için elektronik kelepçe takılmasına, emekli amiral Atilla Kıyat tepki gösterdi. Kıyat, "Bugün elektronik kelepçe takılan bacağımın utancı bana ait değil" dedi.

Atilla Kıyat’tan elektronik kelepçe tepkisi

Montrö Sözleşmesi ile sarıklı ve cübbeli amiral fotoğrafları üzerine açıklama yapan 104 emekli amiralden 14’ü hakkında ‘Suç işlemek için anlaşma’dan soruşturma başlatılmıştı. 10’u 6 gün Emniyet’te tutulduktan sonra, ifadeleri alınan 14 emekli amiral adli kontrolle bırakılmıştı.

Ardından amirallere il dışına çıkmamaları için elektronik kelepçe takılmaya başlanmıştı. Bacağına elektronik kelepçe takılan emekli amiral Atilla Kıyat, sosyal medya hesabından duruma tepki gösterdi.

'HİÇBİR GÜCÜN KELEPÇE TAKAMAYACAĞI BEYNİMİN ONURU BANA AİT'

Kıyat, “12 yılı amiral olarak, 43 yıl üniformamı şerefle taşıdım. Kıbrıs gazisiyim. Bugün elektronik kelepçe takılan bacağımın utancı bana ait değil. 80 yaşıma kadar kelepçe takılamayan ve ölünceye kadar da hiçbir gücün kelepçe takamayacağı beynimin onuru ise bana ait” ifadelerini kullandı.

Kıyat, amirallerin açıklamasına tepki gösterenlere "103 Amiral imzalı bildirimize tepki verenler, belli ki, uyku sersemi iken okumuşlar. Sabahleyin , uykularını aldıktan sonra , bir daha okurlarsa yaptıkları suçlamalardan utanç duyacaklardır." sözleriyle tepki göstermişti.