Türkiye’ye karşı yeni adım! Atina: ABD ile Doğu Akdeniz’de yeni strateji oluşturacağız

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendiyas, ülkesiyle ABD'nin Doğu Akdeniz politikasının uyum sağladığını, bölge için yeni stratejik işbirliğini öngören ön koşullar oluşturulacağını söyledi.

Türkiye’ye karşı yeni adım! Atina: ABD ile Doğu Akdeniz’de yeni strateji oluşturacağız

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendiyas, Türkiye’ye karşı ABD ile yeni bir stratejik işbirliği oluşturacaklarını açıkladı. Hem Güney Kıbrıs hem ABD hem de İsrail ile yaptığı görüşmelere atıfta bulunan Dendiyas açıklamasında, “Ülkemizin Doğu Akdeniz bölgesindeki stratejik rolünü güçlendirilmeyi hedefliyoruz. Aynı çerçeveye Doğu Akdeniz’de yenilenen Amerika’nın ilgisi de uyum sağlamaktadır. Ülkemizin aktif dış politikası, Dışişleri Bakanı Mark Pompeo’nun  birkaç hafta içinde Atina’ya ziyareti kapsamında ABD ile yeni bir stratejik işbirliği ve diyalog için ön koşullar oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yunanistan

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Resmi Internet sitesinde bugün yayımlanan Dışişleri Bakanı Nikos Dendiyas’ın Ta Nea gazetesinin hafta sonu basımı için vermiş olduğu makalede Türkiye ile ilgili bölümler şöyle:

‘TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZİ ARTIRMAMIZ FAYDALI’

“Yunanistan Türkiye ile ilişkilerimizde yeni bir başlangıcı arzuluyor, ancak bu şekilde olumlu sonuçlar almada başarılı olunabilir. Başbakan Sayın Miçotakis in Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi kesinlikle faydalıdır.  Aynı şekilde kendimin de Muhatabım Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmem. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi birçok alanda ilişkilerimizi arttırabilir. Bunun ile birlikte savaş tehditlerine veya tek taraflı taleplere uluslararası hukukun tolerans göstermediğinin de farkında olduğumuzu açıkça belirtiyoruz. Egemenlik haklarımızdan vazgeçilemez.  Aynı zamanda ortamı iyileştirmenin gerekli ön şartı; Kıbrıs (GKRY) Cumhuriyeti’nin egemenliği ve egemenlik haklarını ihlal eden uluslararası hukuka aykırı davranışların durdurulmasıdır.

ABD İLE DOĞU AKDENİZ’DE STRATEJİK İŞBİRLİĞİ

Hem Başbakan’ın Kıbrıs’a hem de benim Kıbrıs İsrail ve ABD’ye yapmış olduğum ziyaretlerinde göstermiş olduğu gibi yüksek önceliklerimiz; ülkemizin Doğu Akdeniz bölgesindeki stratejik rolünün güçlendirilmesidir. Aynı çerçeveye Doğu Akdeniz’de yenilenen Amerika’nın ilgisi de uyum sağlamaktadır. Ülkemizin aktif dış politikası; Dışişleri Bakanı Mark Pompeo’nun  birkaç hafta içinde Atina’ya ziyareti kapsamında ABD ile yeni bir stratejik işbirliği ve diyalog için ön koşullar oluşturmaktadır.

ÇİN VE RUSYA İLE YAKIN İŞBİRLİĞİ

Aktif dış politikamız aynı zamanda Çin ve Rusya gibi diğer önemli ortaklarla da yakın işbirliği için şartlar yaratmaktadır.

Orta Doğu kuzey Afrika ve Uzakdoğu gibi bölgelerde önümüze bir dizi potansiyel piyasa açıldığından gelişiminizin hedefini; bölgemizin ötesinde sıkıntısız ilişkiler kurulması oluşturmaktadır. Dışişleri ve ekonomi diplomasisinin güçlendirilmesi dışişleri bakanlığı için bir öncelik olup artık ilgili bütün kurumlarımız bu konuda yoğunlaşmaktadır.

Uygulamada kısır döngü, korku ve güvensiz bir Yunanistan’ın takipçisi olmadığımızı kanıtlıyoruz. Yenilikçi ve dışa dönük bir Yunanistan’a inanıyoruz. Zorluklar ve aynı zamanda fırsatlarla dolu uluslararası bir ortamda, kendine güven ve ciddiyet içerisinde Yunanistan’ı teşvik etmek istiyoruz.”