'Attila İlhan'ı sevmeyen 'Seçici Kurul' Attila İlhan'ı sevmeyenlere ödül verdi!'

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2020 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerine verildi. Ödüllerin Attilâ İlhan'ın ömrü boyunca savunduğu düşüncelere zıt kişilere verilmesi ise tartışma yarattı.

'Attila İlhan'ı sevmeyen 'Seçici Kurul' Attila İlhan'ı sevmeyenlere ödül verdi!'

Vakıftan yapılan açıklamaya göre ödüller, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle "takdim töreni" düzenlenmeksizin sahiplerine sunuldu. 

Roman dalındaki ödüle, “Âşıklar Bayramı”nın yazarı Kemal Varol, şiir dalındaki ödüle ise “Hayhuy” isimli kitabıyla Elif Sofya değer görüldü. İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi, “At Sancısı” kitabıyla Elvan Kaya Aksarı olurken, İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne ise “Sevgili Kardeşim Ben” adlı kitabıyla Enes Kurdaş layık görüldü.

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin Doğan Hızlan’ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurulları bu yılki ödül sahiplerini belirledi. Bu yıl yarışmaya ‘Şiir’ dalında 52, ‘Roman’ dalında 49 eserle başvuruldu.

ROMAN ÖDÜLÜ ‘ÂŞIKLAR BAYRAMI’ İLE KEMAL VAROL’UN

2020 Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi, İletişim Yayınları tarafından yayımlanan  Âşıklar Bayramı romanıyla Kemal Varol oldu.

Seçici Kurul, Kemal Varol’u ödüle “Sözlü kültür ile yazılı kültürü başarılı bir şekilde birleştirmesi, âşık geleneğini baba-oğul ilişkisiyle harmanlaması, yolculuk üzerine kurgulanan yapıdaki yolculuğa paralel şekilde ilerleyen bir iç hesaplaşmayı etkileyici bir dille anlatması” sebebiyle değer bulduğunu açıkladı.

020 Attilâ İlhan İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Everest Yayıncılık’tan çıkan At Sancısı romanıyla Elvan Kaya Aksarı’ya verilmesine karar verildi. Seçici Kurul, bu kararının gerekçesini şöyle açıkladı: “Eser, atlı arabacılığın macerası üzerinden değişen dönemleri anlatımda farklı dil yapıları kullanmasındaki başarısı, çeşitli yan karakterler yaratması konusundaki yaratıcılığı sebebiyle ödüle değer bulunmuştur.”

Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alıyor.

ŞİİR ÖDÜLÜ ‘HAYHUY’ KİTABI İLE ELİF SOFYA’NIN

Şiir Ödülü Seçici Kurulu, 2020 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Hayhuy kitabı ile Elif Sofya’ya verilmesine karar verdi. Ödülün gerekçesi şu şekilde açıklandı: “Elif Sofya kısa dizelerle, sesi kısarak yalın anlatımla ulaştığı şiirini ileri götüren yaklaşımıyla 2020 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’ne değer görülmüştür.”

2020 Attilâ İlhan İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün ise Edebi Şeyler Yayınları tarafından yayımlanan Sevgili Kardeşim Ben  isimli kitabıyla Enes Kurdaş’a verilmesine karar verildi. Ödül gerekçesi, “Enes Kurdaş, günlük konuşma dilinde yumuşak geçişlerle şiiri yakalaması, bunu şiire aktarışındaki başarısı ve mısraya kattığı kırılma sayesinde şiiriyet kazandırması sebebiyle 2020 İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne değer görülmüştür” olarak açıklandı.

Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.

ATTİLÂ İLHAN EDEBİYAT ÖDÜLLERİ

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı, düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile rahmetli Attilâ İlhan’ın her eserinde yansımaları bulunan ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor. Bunun yanı sıra Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı bu ödüller aracılığıyla, rahmetli Attilâ İlhan’ın hayattayken yaptığı gibi, ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.

TARTIŞMALAR

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı,  ödül gerekçesinde "Attilâ İlhan'ın temel düşüncesi olan  ‘ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme’ layık olacak eserlerin desteklenmesini hedefliyor." diyor.

Zaten onların demesine gerek yok; Attilâ İlhan ailenin değil Türkiye'nin değeridir; Attilâ İlhan'ın yaşamı boyunca savunduğu düşüncelere karşı insanlarla onun adını taşıyan bir vakıfın işi olmaması gerekir.

2020 roman ödülü alan ve daha önce şair olarak bilinen, ancak birden romancılıkta karar kılan Kemal Varol'un Haw adlı Türkçe'de olmayan harfli romanı -bu yüzden olacak(!)- Cevdet Kudret Roman Ödülü'ne değer görülmüştü.

Düşünceleri ve siyasal eylemleri Attilâ İlhan'la taban tabana zıt olduğu herkesçe bilinen Özgür Gündem yazarı ve 15 Temmuz hain FETÖ darbesinden iki ay sonra İçişleri Bakanlığı tarafından devlet memurluğundan atılmış bir öğretmen olan kişiye Attilâ İlhan Roman Ödülü gibi bir ödül vermek tartışmalara neden oldu.

Ayrıca seçici kurulda yer alan Seval Şahin'in düzenli olarak program yaptığı Açık Radyo, Attilâ İlhan'ın her fırsatta eleştirdiği "Açık toplum" günlerinden kalma bir Soros Vakfı kuruluşu radyo olması tartışmaların diğer bir yönü.

Attilâ İlhan Şiir Ödülü'nün "Seçici kurul başkanı" Metin Celal ise bilindiği gibi tüm ödül seçici kurullarının gediklisi; Attilâ İlhan'ın şiddetle karşı olduğu "Türkiye edebiyatı", "Türkçe edebiyat" adını yazılarında eylemlerinde savunan/kullanan liberal edebiyatın baş kişisi. Metin Celal'in de Attilâ İlhan'ın düşünce dünyasıyla uzaktan yakından bir ilişkisi olmadığı biliniyor.

Sonuçta tartışmalar "Attilâ İlhan'ı sevmeyen 'Seçici Kurul', Attilâ İlhan'ı sevmeyenlere ödül verdi!" olarak özetlendi.

Kaynak: Gerçek Edebiyat