‘Audi’si, Mercedes’i olan da bin liralık yardıma başvurdu’

featured

Koronavirüs salgını nedeniyle yardıma muhtaç duruma gelenler için dağıtılan bin liralık yardıma lükse araç sahiplerinden de çok sayıda başvuru yapıldığı öğrenildi.

Samsun’da, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılan bin liralık yardıma, 1,5 milyon lira değerinde Ferrari marka lüks spor otomobil sahibi olan bir kişinin de başvurması gündem olmuştu. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre tek başvuran Samsunlu Ferrari sahibi değil. Selçuk, “Ferrari sahibi olup müracaat edenler oldu. Audi’si, Mercedes’i olan, üzerinde mülkiyet görünenlerden müracaat edenler oldu. 100 büyük hayvanı olan da” dedi.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi, Bakan Selçuk’un açıklamalarını köşesine şöyle taşıdı:

“1 ve 2. faz kapsamında 4.4 milyon kişiye 1000 lira ödendi. Şimdi ise 3. faz için başvurular alınıyor. Başvurusu sayısı 4.5 milyona ulaşmış. Peki başvuranların hepsi alacak mı? Bakan Selçuk’a sordum. “1. ve 2. fazdan yararlananlara 1000 lira destek verdik. Onlar 3. fazda değerlendirilmeye alınmayacak dedik. Ailede memur olanlar, kamu işçisi olanlar ve bir de emekli başvuruları yine değerlendirilmeyecek dedik. Ama bu 4.5 milyonun neredeyse yarısına yakını, bizim değerlendirilmeyecek dediğimiz kesimden. Dolayısıyla başvuruların bir kısmı ön değerlendirmede elenmiş olacak” dedi.

Bakan Selçuk bu bilgileri paylaşırken, 1000 liralık yardıma başvuruda bulunan Ferrari sahibi geldi hatırıma. Başvuranlar arasında bu türlerin olup olmadığını sordum. “Ferrari sahibi olup müracaat edenler oldu. Audi’si, Mercedes’i olan, üzerinde mülkiyet görünenlerden müracaat edenler oldu” karşılığını verdi. Sadece lüks marka araç sahipleri değil, bazı hanelerin başvuruları arasında da benzer durumlar tespit edilmiş.

“Başvuruları hane bazlı değerlendiriyoruz. Kimi başvurularda görüyoruz ki hanedeki diğer kişilerin üzerinde kayıtlı yüklü miktarda mal varlığı var. Mesela bir başvuruda birinin üzerinde yüz tane büyükbaş olduğunu gördük.”

Peki bunlar 1000 liralık yardımdan yararlanacaklar mı? “Yüz büyükbaşı olana yardım verince bu kamu vicdanını zedeler. Biz o Ferrari’yi de reddetmişiz. Kamu vicdanını yaralayacak durumların önüne geçmek için yoğun gayret sarf ediyoruz.”

‘Audi’si, Mercedes’i olan da bin liralık yardıma başvurdu’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bir zamanlar da mercedesli yeşil kart sahipleri vardı….Bu tip insanlar ile hergün karşılaşıyorum,üç kuruş için benimle pazarlık yapmaya çalışıyorlar,kesik atmaya çalışıyorlar oysaki fiyatları ben değil devlet belirliyor..Bizim millet ufak hesaplar peşinde koşmasını ve devletten ne koparırsa kar zannediyor…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!