Avcılar'daki kazılarda 'Viking' izlerine rastlandı.

Türkiye’de Avcılar Bathonea Antik Liman Yerleşimi kazılarında 8-11. yüzyıllar arasında var olan Vikinglerin izleri ortaya çıktı.

Avcılar'daki kazılarda 'Viking' izlerine rastlandı.

Tam 9 yıllık çalışma sonucu tarih, gün yüzüne çıkarıldı. 9 yıldır devam eden kazılarda farklı dönemlerin izlerine rastlandı.  
CNN'den aktarılan habere göre, Kazılarda şuana kadar Doğu Roma dönemine ait 2 antik liman, büyük taşlarla örülmüş su yolları, büyük bir sarnıç, geniş yollar ve çok sayıda yapı kompleksi ortaya çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarını devam ettirdiği Antik Liman Yerleşimi Küçükçekmece göl havzasında bulunuyor. 2009 yılında başlayan kazının başkanlığını ise Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün yapıyor.Sadece bunlar da değil kazılarda bulunan tıbbi malzemeler ve ilaç şişeleri de, tıp tarihi açısından önemli bir yer tutuyor. Bölge’nin İstanbul turizmine büyük katkı sağlaması umut ediliyor.

  
Daha önceki kazılarda ve 6. ve 11. yüzyıllardaki Büyük İstanbul Depremlerine ait izler bulunmuştu.

Açıklamalarda bulunan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Bathonea Antik Liman Yerleşimi, yüzlerce binlerce yıl öncesine ait sarnıçları, su kanalları, kanalizasyonu, binaları, limanları ve deniz ticaretiyle büyük bir antik liman yerleşimi. İstanbul kadar eski bir liman. Dünyanın ilgisini çeken bir kent burası’’ ifadelerini kullandı.

 

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Biz Bathonea’ya sahip çıkacağız. Bizim binlerce yıllık mirasımız. Mirasımıza sahip çıkıp geleceğimizi kuracağız. Binlerce yıl önceki bir medeniyetin çocuklarıyız. Buraya sahip çıkarak gelecek dünyayı kuracağız. Gelecek bizlerin elinde. Biz kazı ekibine destek olmaya söz verdik ve desteğimizi devam ettireceğiz” dedi. Hançerli, ‘En son Vikinglerle ilgili buluntulara rastlandı. Evet Vikingler buradan geçti. Vikinglerin bugünkü çocukları buraya ilgi gösteriyor’ diye ekledi.