‘Avrupa ordusu girsin’ önerisi: Asker göndermeye hazır olalım!

Alman hükümetini önemli ismi, Türkiye'nin 'güvenli bölge' ilan ettiği Suriye'nin kuzeyine 30-40 bin askerlik Avrupa birliği gönderilmesini önerdi. Hükümetinin diğer ortağı SPD Meclis Grup Başkanı Mützenich de, Avrupa'nın Türkiye'ye karşı 'ekonomik yaptırım' silahını kullanmasını, Almanya'nın Hermes kredilerini kesmesi çağrısı yaptı.

‘Avrupa ordusu girsin’ önerisi: Asker göndermeye hazır olalım!

TSK’nın operasyon bölgesi için Alman siyasetçilerden “Avrupa askeri gönderelim” önerisi geldi. Ekonomik yaptırımlar için de Avrupa’nın adım atması çağrısı yapıldı.

Alman hükümetinin ortaklarından Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) dış siyaset uzmanı Roderich Kiesewetter, Berlin merkezli rbb-inforadio’ya bugün yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili “insani bir bölge” oluşturulması talebinde bulundu. Oluşturulacak bölgenin Rusya ile kararlaştırılarak Avrupa birlikleri tarafından korunması gerektiğini belirten Kiesewetter, bunun da 30 ila 40 bin askerlik bir Birleşmiş Milletler misyonu gerektirdiğini söyledi.

‘ASKER İÇİN HAZIR OLALIM’

Deutsche Welle’nin aktardığına göre, “Alman ordusu da dahil Avrupalı askerlerin bölgeye gönderilmesine hazırlıklı olmayız” diyen Kiesewetter, ayrıca bölgeye sağlık, yardım, yeniden imar ve psikolojik destek için ekipler gönderilmesinin önemli olduğunu söyledi. Bu misyonun Avrupa Birliği’nin (AB) hareket kabiliyeti bulunduğuna dair bir işaret olacağını iddia eden Kiesewetter, Avrupa askerlerinden oluşacak bir birliğin aynı zamanda ABD’ye yükü birlikte paylaşmaya yönelik önemli mesaj göndereceğini de söyledi.

Kiesewetter, Türkiye’nin mülteci mutabakatı çerçevesinde yaptıklarının teslim edilmesi gerektiğini, ancak bunun yeni acıları, yeni göçleri ve devletler hukukunun ihlal edilmesini haklı çıkarmayacağını da söyledi.

‘TÜRKİYE’YE KREDİLERİ DURDURALIM’

Öte yandan Alman hükümetinin diğer ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Meclis Grup Başkanı Rolf Mützenich de Suriye’nin kuzeyindeki operasyon nedeniyle Türkiye üzerindeki baskının artırılmasını istedi. Deutschlandfunk radyosuna konuşan Mützenich, Türkiye’yle iş yapan Alman şirketlerine sağlanan Hermes kredilerinin durdurulmasını gündeme getirdi. Mützenich, Alman vatandaşlarının hâlâ tutuklu olduğu Türkiye’de Hermes kredilerinin devam etmemesi gerektiğini savundu.

‘AB DE YAPTIRIM UYGULASIN’

Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımların Avrupa Birliği düzleminde olması gerektiğini de savunan Mützenich, “Türk hükümetinin devletler hukukuna aykırı davranışının sonuçları için harekete geçmeye hazır olan çok sayıda Avrupa Birliği ülkesi olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu. Mützenich, “Gümrük Birliği içindeki, yani Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmaların içindeki olanaklara tam olarak bakmak lazım” dedi.

HERMES KREDİLERİ NEDİR?

Hermes kredileri, Alman hükümeti tarafından ülke dışında ticaret yapan Alman şirketlerine güvence amaçlı sağlanıyor. Türkiye, Rusya’ndan sonra en çok Hermes kredisi aktarılan ikinci ülke. Alman hükümeti 2018 yılından bu yana Türkiye’ye ihracat yapan Alman şirketlerine yaklaşık 2 milyar 600 milyon hacmindeki kredilerle güvence sağladı.

120 SAAT SÜRE YARIN 22.00’DE BİTİYOR

Öte yandan Türkiye’nin ABD ile vardığı mutabakat kapsamında, güvenli bölgeden çekilmesi için 120 saat verilen terör örgütü PKK/YPG’nin çekilmesi sürüyor. Ankara, çekilme gerçekleşmezse “Harekata devam edeceğiz” mesajını dünyaya ilan etti. Çekilme için verilen süre yarın (22 Ekim) saat 22.00’de doluyor.