Avrupa’dan İtalya’ya itiraf gibi özür

Avrupa'da ilk olarak en büyük korona virüs darbesi yiyen İtalya gerekli yardımları içinde bulunduğu AB üyelerinden alamamış sonrasında da ölümcül virüs tüm bölgeye yayılmıştı. Bu skandal durum sonrası İtalya için 'özür' haberi geldi.

Avrupa’dan İtalya’ya itiraf gibi özür

Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, üye ülkelere koronavirüse karşı dayanışma çağrısında bulundu.

Von der Leyen, kriz patlak verdiğinde “kimsenin hazır olmadığını” kabul ederek “İtalya’nın en çok ihtiyaç duyduğu zamanda da kimse yoktu. Bu nedenle tüm Avrupa adına kalpten özür diliyorum” açıklamasını yaptı.

Bu noktadan sonra özür dilemekten ziyade davranışlarda değişikliğe gitmenin önemli olduğuna işaret eden von der Leyen, “Avrupa kısa sürede kendisini korumak için herkesi koruması gerektiğini anladı. Avrupa artık dayanışma içinde ve birlikte hareket ediyor. Avrupalı olmaktan gurur duyuyuorum” ifadelerini kullandı.

“Birlikte hareket ederek yarın daha güçlü olacağız. Avrupa gelecekte çok önemli rol oynayabilir” diyen von der Leyen, tüm yalan bilgi yayan taraflara bunu sonlandırmaları için çağrıda bulunarak doğru bilgi aktarmanın öneminin altını çizdi.

Von der Leyen, Avrupa’da kritik tıbbı malzemenin “her yöne nakledildiğini” ve imkanı olan tüm üyelerin birbirine destek olmaya başladığını söyledi.

Avrupa’nın artık “farklılıklarını ve bölünmüşlüklerini” geride bırakması gerektiğini kaydeden von der Leyen, “Yeni dünyada cesaret, güven ve dayanışmaya ihtiyacımız var” vurgusunu yaptı.

İTALYA’DAN CEVAP

Von der Leyen’in sözlerine İtalya’dan jet yanıt geldi. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Ursula Von der Leyen bugün İtalya’dan özür diledi ve salgının başında birçok ülkenin, yardıma ihtiyacımız olduğu zamanlarda yardım etmediğini söyledi.

Sözleri çok değerli ve hem Avrupa hem de topluluğumuz için büyük önem taşıyor. Şimdi Avrupa Birliği’nin bütün insanları korumak ve kollamak için cesareti var. Avrupa’dan daha çok destek bekliyıruz ve İtalya’yı savunarak AB’nin birliğini savunacağız” ifadesini kullandı.