Avrupa’dan küstah Öcalan talebi…

featured

AİHM, 2014 yılında binlerce kişinin katili kanlı terör örgütünün kurucusu Abdullah Öcalan’ın şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezası çekmesinin sözleşmenin ihlali olduğuna hükmetti. Mahkeme son olarak Türkiye’den ne tür adımlar atıldığı konusunda bilgi istedi.

Avrupa Konseyi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için “özgürlük” istemesinin ardından şimdi de terör örgütü elabaşı Abdullah Öcalan için çağrı geldi. Konsey, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘umut hakkı’ kararı ile ilgili Türkiye’den ne tür adımlar atıldığı konusunda bilgi istedi.

Bakanlar Komitesi, 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde yaptığı toplantıda, terör örgütü elebaşı Öcalan ile birlikte Türkiye’deki diğer ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına mahkum olan teröristler Hayati Kaytan, Emin Gurban ve Civan Boltan hakkında verilen AİHM kararlarını görüştü.

AİHM’İN 4 BAŞVURUYLA İLGİLİ VERDİĞİ ‘UMUT HAKKI’ KARARLARI NEDİR?

Euronews’te yer alan habere göre; AİHM, Öcalan ile ilgili 18 Mart 2014 tarihinde verdiği kararda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ömür boyu sürdürüleceğine dair düzenlemelerin işkence yasağına aykırı olduğu tespitinde bulunarak, bu konuda yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğine hükmetmişti.

Bu karardan sonra Kaytan, Gurban ve Boltan davalarında da AİHM’in aynı yönde hüküm vermesinin ardından bu başvurular tek dosya olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nde izleme sürecine alındı ve Türkiye’nin kararların gereğini yerine getirmesi istendi.

AİHM’in “umut hakkına” konu olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ilgili olarak, kararın gereklerinin bugüne kadar hiçbir şekilde yerine getirilmediği tespitinde bulunan Komite, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının belirli bir asgari sürenin ardından gözden geçirilmesine dair inceleme mekanizması için yasal ve diğer yeterli tedbirlerin gecikmeksizin yerine getirilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

TÜRKİYE’DEN İSTENEN BİLGİ NE?

Türkiye tarafından kendilerine öngörülen tedbirler hakkında yeterli bilgi verilmediği savunan Komite, Türkiye’ye daha fazla gecikmeden mevcut yasal çerçeveyi AİHM tarafından belirlenen standartlara uygun hale getirmek için gerekli tedbirleri kabul etmesi çağrısında bulundu.

Türkiye’ye diğer üye devletlerce kabul edilen reformların iyi örneklerinden ilham almak için çağrı yapılan Komite kararında, ayrıca halihazırda indirilemez ve inceleme imkanı olmayan müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup tutuklu bulunan kişilerin sayısı hakkında bilgi istenerek, Türkiye’nin bu bilgileri 2022 yılı eyül ayında kadar sunması talep edildi.

Avrupa’dan küstah Öcalan talebi…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 9 ay önce

  Türkiye ab’de de olmadığına göre ab’nin Türkiye ile ilgili hiçbir şey söyleme hakkına sahip değil, ab mahkemeleri ab mahkemelerine baksın

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Vaaay insan hakki ha. Avrupa baya bi kafa karmasasi icinde Bebek katili ve terorist birinin insanligi sorgulanmali be….

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  Mültecilere karsi sinirlarinda dikenli telli yüksek duvarlar ören avrupa, senin cocugunu sehit eden serefsiz örgütün vatan haini serefsiz elebasinin umut hakkinin pesine düsmüs. Ve hala aleni düsmanlik yapan reziller toplulugunun seytan mahkemelerinin kararlarina bagliligini ilan ediyorsun. Iceride milleti kandirmak icin de faiz haram, nas nus birseyler geveleyip duruyorsun. Utanc verici durumlar.

  Cevapla
 4. Ekonomin iyiyken, Devlet kurumlarını öldüm fiyatına kapışırlarken sırtını sıvazlar, seni AB’ ye alıyoruz derler, sana akıl vererek hatalar yaptırırlar, sen, bizi seviyorlar diye maytaplar patlatırsın…Ekonomin bu hale geldimi, hiç fırsatı kaçırmazlar, onlar için kitle katili filan olması önemli değildir, sana ne darbeler vuracak ona bakarlar…Bunu anlayabilmek, yönetebilmek için, eğitim, bilgi, ciddiyet, uzun süreli planlama gerekir..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!