Avrupa’dan Türkiye’ye tezkere tepkisi

Asker göndermenin önünü açan Libya tezkeresine Avrupa Birliği'nden (AB) tepki geldi.

Avrupa’dan Türkiye’ye tezkere tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararının “endişe” yarattığını iddia etti. Açıklamada, “Libya krizinin askeri çözümü yoktur. Çatışan tarafları desteklemek, bu ülkeyi ve bölgeyi daha da istikrarsızlaştırmaktan başka bir sonuç vermeyecektir” denildi.

DW’nin aktardığına göre, AB sözcüsü, tüm uluslararası ortakların, Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya’ya yönelik silah ambargosuna “tam olarak uyması” ve BM Özel Temsilcisi Ghassan Salame’nin çabalarına destek vermesi gerektiğini belirtti. Açıklamada, AB’nin, Libya’da etkili bir ateşkese varılması ve siyasi müzakerelere yeniden başlanmasını sağlayacak adımlara destek vermeyi sürdüreceği ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi, Şubat 2011’de Libya’ya silah ve askeri teçhizat tedarikini yasaklayan bir karar almıştı. Bu karar, Haziran 2019’da BM Güvenlik Konseyi tarafından bir yıl daha uzatılmıştı.

Türkiye’nin Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek için bu ülkeye asker göndermesine imkân tanıyan tezkere, Perşembe günü TBMM’de kabul edildi. Tezkereyle ilgili ABD ve Rusya da uyarıda bulunmuştu. Tezkereyi kınayan Mısır ise Türkiye’nin bu hamlesinin BM kararlarını ihlal ettiğini savundu.

EASTMED İMZACILARINDAN ORTAK TEPKİ

Dün EastMed doğalgaz boru hattını imzalayan İsrail, Yunanistan ve GKRY de ortak açıklamayla Libya tezkeresinin BM Güvenlik Konseyi’nin silah ambargosu kararını ihlal ettiği ve “Libya’daki savaşa barışçıl ve siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik çabalara sekte vuracağı”nı öne sürdü.

Söz konusu ülkeler, Türkiye’nin Libya’ya asker göndermekten kaçınmasını istedi. Açıklamada, böyle bir adım atılırsa Libya’nın ulusal egemenlik ve bağımsızlığının ihlal edileceği uyarısında bulunuldu.

Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğalgazın Avrupa’ya ulaştırılmasını hedeflen EastMed boru hattı projesi, Kuzey Kıbrıs’ın haklarının yok sayıldığını savunan Türkiye’nin tepkisini çekiyor.