Avrupa’nın aşı pasaportunda Sinovac ve Sputnik yok

featured

Avrupa Parlamentosu, Birlik sınırları içinde seyahatlerde kullanılacak ‘aşı pasaportu’ olarak bilinen Dijital Kovid Sertifikası’nı kabul etti. AB Konseyi’nin onayının ardından karar, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Pasaport kapsamında Türkiye’de yapılan Çin üretimi Sinovac ve Rusya’nın Sputnik aşısı yer almadı.

Avrupa Parlamentosu (AP), dün oylanan tasarının kabul edildiğini duyurdu.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin onayının ardından karar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 20 Mayıs’ta aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve AP arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Uzlaşıya göre, AB üyesi ülkeler, sertifikanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz itibarıyla ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek. Sertifika ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 test sonucunu içerecek. Sertifikayla, AB’de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

Avrupa’nın aşı pasaportunda Sinovac ve Sputnik yok

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 sene önce

  AB’nin bu yaptigi, Saglik Ambargosu,baska bi halt degil…
  Zira Sputnik ile Astra Zeneca ayni tip Vektör asilardir.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Asinin milleti politikasi olmaz. AB, toplumlari otekilestirici bu tavriyla orta cag hatta antik cag barbar kafa yapisindan cikamadigini gosterdi. Ostrogot, Vizigot, Vandal donemlerindeki gibi hala kabileci anlayisa sahipler. (Roma imparatorlugu’nun gunumuz Avrupasi ile bir alakasi yok.) Tek fark ellerinde para ve isleyen bir sistem olmasi.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!