Avukat döven Cumhurbaşkanlığı korumalarına takipsizlik

Avukat Sertuğ Sürenoğlu’nu darp eden Cumhurbaşkanlığı korumaları hakkında takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

Avukat döven Cumhurbaşkanlığı korumalarına takipsizlik
Arşiv\n

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı korumalarının darp ettiği avukat Sertuğ Sürenoğlu’na ilişkin yöneltilen soru önergesine bir yıl iki ay sonra yanıt verdi. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in önergesini yanıtlayan Soylu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verdiğini açıkladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen idari soruşturmada da ‘Dosyanın işlemden kaldırılması’ kararı verildi.

Avukat Sürenoğlu, Demirören ve Kalyoncu ailelerinin 13 Nisan 2019’da Çırağan Sarayı’nda yapılan düğününe giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu nedeniyle trafiğin kapatılmasına tepki göstermiş, bu nedenle polis aracına alınarak darp edilmişti.

Soylu, Candan Yüceer’in konuya ilişkin soru önergesini şöyle yanıtladı:

“Kolluk kuvvetleri görevlerini, kamu düzeni ve güvenliğin sağlanması ve devam ettirilmesi amacı ile kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak yerine getirmektedir.

“İlgili mevzuat, emir ve talimatlara aykırı olarak zor kullanma sınırlarını aştığı iddia edilen personel hakkında derhal gerekli soruşturmalar başlatılmaktadır.

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/66485 soruşturma numarasıyla başlatılan adli tahkikat neticesinde ‘Takipsizlik’ kararı verilmiştir. Ayrıca İstanbul Emniyet Müdürlüğünce 2019/4371 soruşturma numarasıyla yapılan idari tahkikat neticesinde ise ‘Dosyanın İşlemden Kaldırılması’ kararı verilmiştir.”