Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalandığı Avusturya'dan kritik açıklama

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’nin talebi üzerine Avusturya’da yakalanmasının ardından Avusturya Başbakanı Kurz’dan Türkiye ile ilgili açıklama geldi. Kurz, ‘Türkiye'de insan haklarının durumu vahim, buna müsaade edemeyiz’ ifadelerini kullandı.

Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalandığı Avusturya'dan kritik açıklama
Sezgin Baran Korkmaz'ın yakalandığı Avusturya'dan kritik açıklama

Kara para aklamak için komplo kurma, 10 adet para transferi sahtekarlığı ve resmi kovuşturmayı engelleme suçlamalarıyla hakkında ABD’de iddianame hazırlanan ve iadesi istenen Korkmaz’la ilgili Avusturya’dan açıklama geldi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Türkiye ile Gümrük Birliği ve sığınmacı anlaşmasının güncellenmesinin görüşüleceği AB zirvesi öncesi açıklamalar yaptı.

Kurz'un konuşmasından satır başları şöyle:

"Türkiye'de insan hakları vahim durumda, buna göz yumamayız.

Sığınmacılara ev sahipliği yapan ülkeleri desteklememiz lazım.

Biz sığınmacıların Avrupa'ya gelmesini önlemek için komşu ülkelerde kalmasını istiyoruz.

Almanya ile Fransa'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir AB zirvesi düzenleme önerisine ilişkin) Memnuniyetle karşılıyorum, Rusya ile diyaloga yönelik hareketlenme görmekten çok memnunum.

Coğrafi olarak biz Rusya'ya ABD'den daha yakınız. Ukrayna gibi meseleler bizi ABD'den çok daha fazla etkiliyor. Dolayısıyla ABD-Rusya diyaloguna sadece seyirci kalamayız. Moskova ile diyalog keskinlikle sadece Washington'a bırakılacak bir iş olmamalıdır."