Ay’a dikilen bayrakların son durumu merak uyandırıyor: Duruyorlar mı?

Ay yolculuklarında dikilen dalgalanmadan durmaması yıllarca tartışılmıştı. Ancak Ay'a dikilen altı bayrak yerinde duruyor mu? Yıprandı mı? Yıprandıysa tertemiz uzayda niçin yıprandı gibi sorular da yıllarca soruldu.

Ay’a dikilen bayrakların son durumu merak uyandırıyor: Duruyorlar mı?

Bugüne deki 12 farklı insan 6 defa Ay’a ayak bastı. Apollo projesi kapsamında aya inen bu insanlar her indiklerinde Ay’a bayrak diktiler.

Ay yolculuklarında dikilen dalgalanmadan durmaması yıllarca tartışılmıştı. Ancak Ay’a dikilen altı bayrak yerinde duruyor mu? Yıprandı mı? Yıprandıysa tertemiz uzayda niçin yıprandı gibi sorular da yıllarca soruldu.

Ancak yapılan açıklamalarda amtı bayrağın hepsi -hala duruyorlarsa bile- şu anda bembeyaz olmuş durumda; çünkü kullanılan 5.50 dolarlık naylon 50 yıldır yüksek radyasyon altında ve 14 günlük +100 derece ve -150 derece sıcaklık çevriminde rengini tamamen kaybetmiş durumda.

Kalkmadan önce diktikleri bayrağın o ünlü fotoğrafını çeken astronot Buzz Aldrin, Apollo 11 görevi esnasında, bayrakların roketlerin kalkış gücünden dolayı sağa sola saçıldığını söylemişti.

Bilim insanlarına göre bu söylenenlere ek olarak, ultraviyole ışınları da bu çözünmenin sebeplerinden olabilir.

Bayrakların ağır uzay şartlarında büyük ihtimalle dağılıp gitmiş olabileceğini belirten başka bilim insanları da var.

Ancak NASA, 2009’da Ay’ın yörüngesine yerleştirdiği gözlem uydusu lro’yu Apollo 12-14 ve 17 bölgelerine odakladı; bırakılan izleri ve bayrağı fotoğrafladı:

 

Bugüne kadar Ay’ın yüzeyine inilen tarihlerin ve misyonların listesi ise şöyle:

Bayraklar Apollo 11, 12, 14, 15, 16 ve 17 görevlerinde yerleştirilmişlerdir. Apollo görevlerindeki, iniş yapılan bölgelerinin lunar reconnaissance orbiter camera tarafından çekilen yukarıdaki uydu görüntülerinde bunların gölgeleri de görülmektedir.

Ancak Apollo 11’de yerleştirilen bayrak geri dönüş esnasında zarar gördüğünden o görünmüyor.

Kaynak: seyler-ekşisözlük