Ayasofya müzesinde Fetih Suresi okundu

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlamalarında Ayasofya Müzesi'nde Fetih Suresi okundu.

Ayasofya müzesinde Fetih Suresi okundu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinesinde gün boyu devam eden İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya Müzesi’nde “Fetih Şöleni” düzenlendi.

Etkinlik, Osmanlı İmparatorluğu’nun 7. Padişahı 2. Mehmet’in  54 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 Salı günü gerçekleşen fetihten sonra ilk cuma namazını kıldığı Ayasofya’da gerçekleşti.

Etkinlikte, daha sonra Fetih Duası okundu. Duaya Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da eşlik etti.

Erdoğan, video konferans yöntemiyle vatandaşlara seslendi.

Erdoğan, Fethin 567. yıl dönümünün Fatih’in emaneti Ayasofya’da Fetih Suresi okunmak ve dualar edilmek suretiyle yad edilmesi çok önemli. Kendi hayatımızı da bu şehre adadık. Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak bu şehre yaptığımız her hizmet bizim için hem bu dünyada hem öteki dünyada birer berat belgesidir.” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“İnşallah fethin 600. yıl dönümü olan 2053’te gençlerimize ecdatları Fatih’e layık bir Türkiye bırakacağız. Fatih’in izinden giderek asıl olanın gönüllerin fethi olduğu anlayışıyla hep gönülleri yapmak, gönüller kazanmak için çalıştık. Malazgirt Zaferi’nin 1000. yılı 2071 için ise çok daha büyük hedeflere yelken açacağız.”