Aydın Doğan, Hilton Bosphorus’u satışa çıkardı iddiası

Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli Hilton'un satışa çıkarıldığı iddia edildi.

Aydın Doğan, Hilton Bosphorus’u satışa çıkardı iddiası

2005’te mülkiyeti Emekli Sandığı’na ait olan, Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli konumundaki Hilton’u Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan 255.5 milyon dolara satın alan iş insanı Aydın Doğan’ın, oteli satışa çıkardığı iddia edildi.

Konumu itibariyle yerli ve yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği 62 bin 337 metrekarelik alana kurulu Hilton İstanbul Bosphorus Oteli için Doğan’ın, satın alım bedelinin çok üstünde bir rakam istediği konuşuluyor.

Nişantaşı ve Taksim’e yürüme mesafesinde, İstanbul Boğazı ve Tarihi Yarımada manzaralı otelin bahçesindeki bin 56 ağacı kesip yerine AVM, villa ve otel yapmak için rapor düzenleten Doğan’ın yatırım planı daha önce Anıtlar Kurulu tarafından engellenmişti.

DOĞAN GRUBUNDAN YALANLAMA

Doğan Grubu yetkilisi otelin arazisi için zaman zaman “Hilton satılıyor” şeklinde haberler yapıldığını hatırlatarak, “40 yıl ülkemiz medyasında görev yapmış Doğan ailesi ile ilgili bu tarz haberler üzücü, asgari bir saygı ve özen gösterilmeli” dedi.
Grubun yetkilisi, otelin, “Çok özel konumda” olduğunu ve zaman zaman iş insanlarından oteli satın almak niyetiyle görüşme talep ettiğini söyleyerek “Doğan ailesinin oteli satmak istediği şeklindeki haberin hiçbir aslı ve dayanağı yok” açıklaması yaptı.