Aydın Doğan’ın davetinde kimler yoktu ki

Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Hilton Bosphorus'daki iş hayatındaki 60. yıldönümünü kutlamasına Tayyip Erdoğan dahil siyaset, medya ve sanat dünyasından farklı isimler katıldı. Erdoğan, bir zamanlar yerden yere vurduğu Doğan'ı bu kez öve öve bitiremedi.

Aydın Doğan’ın davetinde kimler yoktu ki

Doğan Holding, iş hayatındaki 60. yıldönümünü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan‘ın da katıldığı bir programla kutladı. Erdoğan, medya patronluğu döneminde çok ağır ifadelerle tepki gösterdiği Aydın Doğan için yaptığı övgü dolu konuşmasında, “Yaptığı hizmetlerden dolayı ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

Doğan Holding’in 60. kuruluş yıldönümü Aydın Doğan ve eşi Sema Işıl Doğan‘ın ev sahipliğinde, Doğan grubuna ait Hilton Bosphorus İstanbul’da kutlandı.

Saat 19.00’da başlayan ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın katılmadığı bölümünde alkol ikramı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bölümde ise alkollü içki ikramı yapılmadı. Erdoğan’ın beraberindekilerle ayrılmasının ardından yemekte de alkollü içki servisi başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, eşi Sema Doğan, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan Boyner, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı karşıladı. Tören öncesi Erdoğan ve Aydın Doğan birlikte fotoğraf çektirdi.

ERDOĞAN: TAKDİRE ŞAYAN HAYIR VE KÜLTÜR İNSANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Doğan Grubu’nun 60. yıl dönümü gala gecesine katılarak konuşma yaptı. ( Mustafa Kamacı – Anadolu Ajansı )

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan programda yaptığı konuşmasında, “Doğan Grubu’nun 60’ncı Kuruluş Yıldönümünün, grubumuz, iş dünyamız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şirketin kurucusu ve onursal başkanı Sayın Aydın Doğan ile tüm Doğan Grubu ailesini bugüne kadarki başarılı çalışmaları için şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Enerjiden perakendeciliğe, sanayiden finansa, turizmden gayrimenkule kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren Doğan Grubu, 60 yıldır ülkemiz için katma değer üretiyor. Genç yaşta iş hayatına atılarak kurduğu şirketi 60 yıl boyunca ilmek ilmek dokuyarak bugünlere getiren sayın Aydın Doğan’a yaptığı hizmetler için ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Sayın Doğan’ın iş hayatı yeni nesillere örnek olacak aslında bir başarı hikayesidir. İlk şirketinde 3 kişiyle başlayan Sayın Doğan, bugün 20 bin kişilik koca bir ailenin temsilcisidir. Anadolu’da kök salıp ardından Türkiye’nin değerli bir markası olmak, bunun da ilerisine giderek dünyanın tanıdığı bir marka haline gelmek sadece şahsi bir başarı değil aynı zamanda Türkiye’nin de kazanımıdır. Aldığı ödüller, layık görüldüğü fahri doktoralar ve diğer ulusal uluslararası başarılarıyla kendisi bu 60 yılın her anını değerlendirmiştir. Sayın Doğan başarılı bir iş adamı, iyi bir Kelkit ve Gümüşhane sevdalısı olduğu kadar takdire şayan bir hayır ve kültür sanat insanıdır. Kurduğu vakıf ile bu yönünü kurumsallaştırmıştır. Kendisinin 15 Temmuz darbe girişimindeki ilkeli ve sağlam duruşunun altını da özellikle burada çizmek istiyorum. Doğan Grubu medyadan çekilmiş olsa da kendisinin diğer alanlardaki çalışmaları ve yatırımlarıyla bu güçlü demokratik duruşu desteklemeyi sürdüreceğine inanıyorum” dedi.

DESTEK VERMEYE İMKAN SAĞLAMAYA HAZIRIZ

Erdoğan, “Ülkemizin bu günlere gelmesinde Sayın Aydın Doğan gibi adeta sıfırdan başlayıp Doğan Grubu gibi küresel çapta değerler ortaya koyan iş insanlarımızın büyük katkısı olduğu bir gerçektir. Şöyle bir etrafıma baktığımda Sayın Doğan’ınkine benzer çok sayıda aslında isim görüyorum. Bu başarılar elbette önemlidir. Ama artık bize bunlar yetmiyor. Her alanda çok daha büyük yatırımlara, çok daha büyük üretimlere, çok daha büyük ihracatlara, çok daha büyük istihdamlara ihtiyacımız vardır. Ülkesine güvenerek, milletinin potansiyeline inanarak ileriye doğru bir adam atan herkesle birlikte yol yürümeye, destek vermeye, imkana sağlamaya hazırız… Sayın Aydın Doğan’ın onursal liderliğine yoluna devam eden Doğan Grubu’nun bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemiz iş ve kültür sanat dünyasının en önemli aktörlerinden biri olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

AYDIN DOĞAN ERDOĞAN’DAN ALDIĞI BELGEYİ HATIRLATTI

Aydın Doğan, 60 yılda pek çok sektörde yer aldığını, Doğan Grubu olarak alınlarının açık olduğunu savundu.

Aydın Doğan, “En fazla iftihar ettiğim iki şey var. Biri bu ülkede yıllarca en yüksek seviyede vergi (gelir vergisi) verenler arasına girmekti, 45 yıldır bunu devam ettiriyorum. Benim için vergisini dürüst vermeyen vatanseverlik sınavından geçemez. Bir iş adamının ülkesine yaptığı en önemli katkı vergi vermektir. İftihar ettiğim ikinci şey; vakıf olarak eğitime, sanata, kültüre yaptığımız katkılar. 60 yıl önce bu yola çıkarken kendi kendime bazı kurallar koymuştum. Bunlar sonradan şirketlerimizin anayasası oldu. Bu anayasanın en önemli madde şudur; bu ülkede kazandığımızı bu ülkeye yatırım olarak geri vermek.”

Doğan, son vergi rekortmeni birincilik belgesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldığını sözlerine ekledi.
Gecede gazeteci Cüneyt Özdemir’in hazırladığı Aydın Doğan’ın hayat hikayesinin anlatıldığı video sinevizyondan gösterildi.

Doğan Holding’in kuruluş yıldönümü gecesinde daha sonra müzisyen Şevval Sam sahne aldı.

MELİH GÖKÇEK’TEN NAGEHAN ALÇI’YA YÜZLERCE KONUK

Törene ayrıca AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile iş ve sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Geceye katılan bazı isimler şöyle:

İlker Başbuğ, Mustafa Oğuz, Mehmet Y. Yılmaz, Şirin Payzın, Murat Sabuncu, Berna Yılmaz, Mücahit Arslan, Mehmet Ali Yalçındağ, Ali Sabancı, Ertuğrul Özkök, Ahmet Güneştekin, Ayşe Cemal, Aslı Aydıntaşbaş, Güneri Civaoğlu, Nagehan Alçı, Hamdi Akın, Can Kıraç, Celal Dan, Jeffi Medina, Ahmet Çalık, Zafer Yavan, Abdülkadir Aksu, Turgay Olcayto, Yılmaz Büyükerşen, Cem Kozlu, Derya Sazak, Cüneyt Özdemir, Mete Belovacıklı, Murat Yetkin, Melis Alphan, Taha Akyol, Doğan Hızlan, Cemre Birand, Vahap Munyar, Enver Yücel, Cem Hakko, Ferhan Poroy, Cem Başar, Yiğit Şardan, Gökhun Sungurtekin, Nihat Özdemir, Candan Fetvacı, Çınar Oskay, Binali Yıldırım, Hüsamettin Özkan, Mehmet Ağar, Melih Gökçek, Erdoğan Aktaş, Aydın Doğan Yalçındağ, Fikret Bila, Hüsnü Özyeğin, Murat Özyeğin, Sahrap Soysal, İlhan Kesici, Altan Öymen, Taylan Bilgen, Aslı Öymen, Sedat Ergin, Canan Ergin, Doğan Şentürk, Fatih Çekirge, Didem Aslan.

ERDOĞAN: AYDIN DOĞAN BÜTÜN HAYATINI YALAN ÜZERİNE İNŞA ETTİ

2015 yılında 11. Muhtarlar buluşmasında konuşan Recep Tayyip Erdoğan, Aydın Doğan’a sert sözlerle yüklenmişti.
Aydın Doğan ile yaşadığı Conrad Otel polemiğine değinen Erdoğan “Ben bir Conrad meselesi anlatmıştım biliyorsunuz, bana söylediklerinizi anlatmıştım. Bunların hepsini inkar ediyor. O inkar etti, bütün kirli çamaşırları şimdi her taraftan piyasaya dökülmeye başladı mı? Her şeyleri. Bu ülkeyi, devleti nasıl soyup soğana çevirdiğine dair her şey dökülmeye başladı mı? Sen busun. Kimin bu ülkede dürüst, kimin dürüst olmadığına zaten bu millet şahittir. Tayyip Erdoğan yalandan en fazla kaçınan insandır, ama siz bütün hayatınızı yalan üzerine inşa ettiniz. Şimdi de ‘ben böyle demedim’ diyorsunuz. Şimdi herkes çıkıyor, nerede ne yaptınız ortada. Teröristleri ekranlara çıkarmak suretiyle, cici kız diye gösteren sizsiniz. Onlar için her türlü yolu meşru kılan sizsiniz. Ve iftira atmakta üzerinize zaten yok. Tayyip Erdoğan’a oradan mektup göndermene gerek yok. Senin o gönderdiğin mektupların kıymeti harbiyesi yok. Kimin nerede, niçin çalıştığı bellidir. Vatanı için çalışanlar da bellidir, kendi saltanatı için çalışanlar için bellidir.” diye konuşmuştu.

HİLTON’UN ÖNÜNDEKİ ARAZİYİ REZİDANS YAPMAK İÇİN İSTEDİ

2008 yılında Deniz Feneri’nin yolsuzluklarının patlaması üzerine basında çıkan haberler Erdoğan’ın hedefi olmuştu. Erdoğan, o dönem Aydın Doğan’ı sert sözlerle hedef alırken, Doğan “Şantaj yapmak başbakanlara yakışmaz” demişti.

AKP’nin dünkü Bayrampaşa 3. Olağan Kongresi’nde konuşan Erdoğan, Aydın Doğan’a yönelik şunları söylemişti:

“Dün Güngören’de söyledim. Tabi sayın Doğan çok rahatsız oldu. Akşam da yazılı bir cevap vermiş.
Bu mudur basın özgürlüğü: Böyle mi gazetecilik yapıyorsun sen. Bu mudur ikide bir arkasına saklandığınız basın özgürlüğü. Nasıl olsa köşe yazarlarınız bu konuda gayet iyi avukatlığınızı yapıyor. Onlar patronlarını savunmakta bayağı mahirler. Ve Aydın Doğan da tutmuş bana yazılı cevap vermiş. Özgür basını susturmak istiyormuşuz. Böyle cevap mı olur Allahaşkına. Cevap vereceksen, çıkar gazetelerinin yazdığı iftiraların doğru olduğunu ispatlarsın. Kusura da bakma, kimseye de bu yazdıklarını yutturamazsın.
Yemek yediniz değil mi: Ve diyor ki, ‘Hilton’la ilgili konuyu ben belediyenin sorunu olarak biliyordum’ diyor. Peki belediyenin sorunuysa niye benden bu konuda yardım istedin. Şimdi teferruatını açıklayacağım. Evet sayın Doğan, Hilton’un önündeki devasa boş alanı, yeşil alanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıma bu noktada talimat vermek suretiyle, rezidans yapmak üzere, benden ricada bulundu. Dedim ki, olmaz. Ve benden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımla gitti. (Ön sıradaki Kadir Topbaş’a soruyor) Herhalde bir yemek de yediniz değil mi? Evet. Yanlarında bir üçüncü şahis  vardı. O da Şişli Belediye Başkanı. Sayın Aydın Doğan  gazetelerin çevreci çevreci dolaşıyor ya, işte ben de şimdi diyorum ki, ‘Çevreci Doğan sevsinler seni.’ Hilton’un önündeki o devasa yeşil alanı rezidans yapmak üzere Şişli Belediyesi’nden herhalde işini halletmişti. Ama Büyükşehir’den beş binlikler  noktasında işini halledemedi. Kullandığı ifade şu, ‘Ben boşuna mı bu kadar parayı Hilton’a verdim’ dedi. ‘Orayı rezidans yapmayı düşünerek o parayı verdim’ dedi.

BU ÜLKEDE VURGUNARI BÖYLE VURDULAR

İzlemeye devam edeceksiniz: Bunlar köşeyi böyle döndüler. Bu ülkede vurgunları böyle vurdular. Bizden bunları temin edemedikleri için rahatsızlar. Ama sadece konu bu değil. Ama dedim ya ‘bu hamur daha çok su kaldırır’. Biraz sabırlı olacaksınız bizi izlemeye devam edeceksiniz. Bundan sonra Sayın Doğan grubu yazdıkça bende açıklayacağım. Daha çok vaktimiz var. O yazacak biz açıklayacağız. Ve bunların bütün o kara kaplı defterleri ortaya çıkacak. Attığın her hakaretin her iftiranın cevabını alacaksın. AK Parti budur.”