Aydıntaşbaş eksik kalır mı… ABD’ye halka ‘müttefikliğini göster’ daveti

Amerikalıların 'yakın dostu' gazeteci Aslı Aydıntaşbaş, 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın birçok hata yaptığını, ancak Batı ülkelerinin Türkiye'ye Suriye'de yardımcı olması gerektiğini' iddia etti. Türkiye'nin müttefikinin Batı olduğunu göstermek için ABD'nin açıkça destek vermesi gerektiğini de söyledi. 

Aydıntaşbaş eksik kalır mı… ABD’ye halka ‘müttefikliğini göster’ daveti

ABD merkezli Washington Post gazetesi için bir köşe yazısı kaleme alan, Amerikalıların “yakın dostu” Aslı Aydıntaşbaş, İdlib’deki durumun “tam anlamıyla açık bir savaşa dönüştüğünü” ve bölgedeki aktörlerin artık sadece Rusya, Türkiye ve Suriye olmadığını, gelişmelerin Avrupa ve İran’ı da etkilediğini yazdı.

“Türkiye’nin Batı’dan askeri destek istediğini, ancak NATO’nun ve ABD’nin Rusya’yla direkt çatışma riski almak istemediğini, bunun sonucunda Türkiye’nin batı sınırlarını sığınmacılara açtığını” ifade eden Aydıntaşbaş, durumu “tehlikeli bir karışıklık” olarak nitelendirdi.

T24’ün aktardığına göre, Ankara’nın Türkiye’nin 34 şehit verdiği saldırıdaki “Rus parmak izlerini” saklamaya çalıştığını iddia eden Aydıntaşbaş, bugün Erdoğan ve Putin’in bir araya geleceğini hatırlatarak, “Batı artık gözünü kaçıramaz. Liderler kararlı bir şekilde harekete geçmeli” yazdı. Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyindeki bölgenin sığınmacılar için bir güvenli bölge olması önerisi için ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Putin’e baskı yapmasını önerdi.

Aydıntaşbaş, ABD’nin durumla ilgili olarak daha fazlasını yapması gerektiğini belirterek, “Halka Türkiye’nin müttefikinin Batı olduğunu göstermek için ABD’nin açıkça destek vermesi gerektiğini” yazdı.