Ayhan Bilgen'den HDP'ye alternatif parti' sinyali

HDP'ye yönelik 'Tersine Türkiyelileşme' eleştirileriyle dikkat çeken eski HDP Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, yeni oluşum içinde olduklarını söyledi.

Ayhan Bilgen'den HDP'ye alternatif parti' sinyali

HDP politikalarına sert eleştirileriyle dikkat çeken eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'den yeni parti sinyali geldi. Bilgen, "Çalışma içerisindeyiz, Hareketimizin partiye dönüşüp dönüşmeyeceğine toplumsal ihtiyaçlar karar verecektir" dedi.

Eski HDP Sözcüsü ve yerine kayyım atanan eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Habertürk'te Fatih Altaylı’ya konuk oldu.

Bir süredir sosyla medya hesabından yeni oluşum sinyalleri veren Bilgen programda daha net ifadeler kullandı.

Bilgen, yeni partiyle ilgili “Şu anda arkadaşlarımla çalışma içerisindeyiz. Hareketimizin partiye dönüşüp dönüşmeyeceğine toplumsal ihtiyaçlar karar verecektir” dedi.

Arkadaşlarıyla birlikte toplumun ihtiyaçlarına yönelik ön çalışma yürüttüklerini belirten Bilgen, "Şu anda bir arama çalışması içindeyiz, bir tartışma yürütüyoruz. Önce bir platforma, inisiyatife dönüştüreceğiz. Sonra partiye evirilip evirilmeyeceği konusunda tartışacağız. Çünkü bize diyorlar ki, bu yapı Türkiye'nin faydalanması gereken bir yapı olmalıdır, siyasi partiye indirgenmemelidir. O yüzden iktidar da muhalefet de faydalansın gibi bir görüş öne çıkabilir. Bunu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Siyasette kimin yapacağına değil, nasıl yapılması gerektiğine odaklanmalıyız" diye konuştu.

Bilgen, “Kürt siyaseti kategorisi, boşluk okumada eksik kalır. Kendini ifade edemeyen bir seçmen var ama bu kimliklerle ilgili bir değerlendirme. Ben Türkiye siyasetinde program eksenli bir duruşun ortaya konulması gerektiğini düşünüyorum. Alevi Kürt ile Süni Kürdün sorunlarını ayırmanın yanlış olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HDP'YE 'TERSİNE TÜRKİYELİŞME' ELEŞTİRİSİ

Bilgen geçen yıl ekim ayında cezaevinden yazdığı mektupla HDP'deki Kandil etkisini itiraf etmiş ve partiyi sert ifadelerle eleştirmişti. HDP'yi "Tersine Türkiyelileşmek"le suçlayan ve PKK vesayetini eleştiren Bilgen, HDP'yi tabana göre değil "Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak"la suçlamıştı.

HDP'deki Kandil etkisini eleştiren Bilgen, "Sadece son iki kongre süreci ve aday belirleme süreçlerine kimin, neden, hangi dayatmalarla müdahale ettiğine bakılırsa sorunun tam da benim “tersine Türkiyelileşme” diye tarif ettiğim kişisel hesaplarla bir siyasi mücadeleyi kontrol altında tutma eğiliminden kaynaklandığı görülecektir" ifadelerini kullanmıştı.