Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanıyor!

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Engin Yıldırım'ın tartışma yaratan paylaşımının ardından AYM üyelerini acil toplantıya çağırmıştı. AYM üyeleri bugün 14.00'te bir araya geliyor...

Anayasa Mahkemesi olağanüstü toplanıyor!

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya hesabından yaptığı 'Işıklar yanıyor' paylaşımı gündeme bomba gibi düştü.

Söz konusu paylaşıma hükümet kanadından tepki gelirken Engin Yıldırım "Işıklar yanıyor derken hukukun ışığını kastettim, başka ışıkları değil." dedi. 

Yaşanan bu gelişmenin ardından AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın, AYM üyelerini bugün öğlen saatlerinde  toplantıya çağırmıştı. AYM bugün 14.00'de olağanüstü toplanacak.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AYM ÜYESİNE YANIT

AYM Üyesi Yıldırım'ın mesajı sosyal medyada tartışma konusu olurken İçişleri Bakanlığı'nın resmi twitter hesabından Yıldırım'a yanıt gibi bir mesaj paylaşıldı. Bakanlığın ışıklarının yandığı iki fotoğrafın olduğu mesajda "Işıklarımız hiç sönmüyor." notu yer aldı.

İSTİFA ÇAĞRISI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise, sosyal medya hesabından ''Dün 'Genelkurmay'ın ışıkları yanıyor' diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!'' açıklamasını yaptı. 

ADALET BAKANI GÜL'DEN AÇIKLAMA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı açıklamada “ Vesayet özlemi içinde olanlar, hukuk adına konuşma ehliyetini yitirirler. Işıkları millet açar, millet kapatır” dedi.

AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK: HUKUKSUZLUK

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise, AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın anayasal düzeni tehdit ettiğini öne sürerek sosyal medya hesabından şunları söyledi:

''Demokrasimizi kimse tehdit edemez. Bir Anayasa Mahkemesi üyesi Türkiye’nin “HUKUK GÜVENLİĞİ”ni ihlal edemez. Cunta ağzıyla konuşanların anayasal düzenimizi hedef almasına müsaade etmeyeceğiz. Darbeci zihniyetin kurumlarımızda olmasına tahammül edemeyiz. Türkiye’nin demokrasiyi korumakla görevli kurumları görevlerinin başındadır. Demokrasimiz her türlü tehditten daha güçlüdür. Demokrasimizi koruma konusunda kararlılığımız kesindir. Milletimiz adına demokrasimizi korumaya yeminliyiz. AYM, kendi üyesinin Anayasal düzeni lağveden darbeci bir tarihe atıf yapmasına müsaade etmemelidir. Bir AYM üyesinin anayasal düzeni tehdit etmesi hukuksuzluktur.

'IŞIKLAR YANIYOR' DİYEN AYM ÜYESİNDEN AÇIKLAMA

AYM üyesi Engin Yıldırım'ın Twitter hesabından AYM'nin fotoğrafını kullanarak yaptığı 'ışıklar yanıyor' paylaşımı tepkilere neden oldu. Yıldırım, hükümet kanadından ve sosyal medyadan gelen tepkilerin ardından paylaşımı sildi.

‘GAYEM, AYM'NİN BİR HUKUK IŞIĞI OLDUĞUNA VURGU YAPMAKTI’

Yıldırım, paylaşımını sildikten sonra yeni bir tweet attı. Yıldırım, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Şahsi Twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM'nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir."