AYM üyesinden Süleyman Soylu'ya 'bisikletli' yanıt

Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) "Karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez" düzenlemesini iptal eden kararı nedeniyle tepki gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya AYM üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım'dan yanıt geldi. 

AYM üyesinden Süleyman Soylu'ya 'bisikletli' yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AYM’nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan kanunu iptal etmesine tepki göstermişti. Soylu, Anayasa Mahkemesi Başkanı’na “Bisikletinle işe git gel bakalım. Özgürüz ya. Tamamen her şey güvenlik altında, hadi git. Niye polis koruması alıyorsun, niye eskortlarla geziyorsunuz” diye seslenmişti.

AYM Üyesi Engin Yıldırım, Bakan Soylu'ya sosyal medya hesabından gönderme yaparak verdiği yanıtta Anayasa'nın 138. maddesini paylaştı.

Söz konusu maddede şu ifadeler yer alıyor:

"Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

Engin Yıldırım daha sonra "Bisiklet maceram 2020-1992" yazarak bisikletli fotoğraflarını paylaştı.

Soylu'dan Anayasa Mahkemesi Başkanı'na sert sözler: Hadi bakalım var mısın!