AYM PKK propagandasını ‘düşünce özgürlüğü’ saydı

Anayasa Mahkemesi, 2013'te Kazlıçeşme’de düzenlenen Nevruz kutlamalarındaki konuşması nedeniyle 'terör örgütü propagandasını yapmak' suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 'hak ihlali' kararı verdi.

AYM PKK propagandasını ‘düşünce özgürlüğü’ saydı
Anayasa Mahkemesi, 2013’te Kazlıçeşme’de düzenlenen Nevruz etkinliğinde yaptığı açıklamalar nedeniyle terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan mahkum edilen eski HDP Ankara Milletvekili Önder‘in ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine oy birliği ile karar verdi.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası onanan Önder, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, gündem toplantısında Sırrı Süreyya Önder‘in başvurusunu görüştü.

Genel Kurul, Önder‘in ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Kararın bir örneği, ihlalin ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için yerel mahkemeye gönderildi.

Sırrı Süreyya Önder, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesinin ardından Aralık 2018’de Kandıra’daki cezaevine teslim olmuştu.

‘SİZE KÜRT HALKI ÖNDERİ ÖCALAN’IN SELAMINI GETİRDİM’ DEMİŞTİ

HDP’li Sırrı Süreyya Önder, 17 Mart 2013’te İstanbul Kazlıçeşme’deki Nevroz mitinginde  “Size Kürt halkı önderi Sayın Öcalan’ın selamını getirdim. Bugün de Kürdistan’da onun onurlu evlatlarıyla onur duyuyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Mahkemenin verdiği mahkumiyet kararının gerekçesinde, Önder’in söz konusu sözleriyle örgüt elebaşını Kürt halkının lideri olarak göstererek örgütü ve yöneticisini meşru göstermeye çalıştığı ifade edilmişti. Önder’in konuşmasıyla ülke topraklarının bir bölümünü, örgütün bölücü ideolojisinde yer aldığı şekli ile Kürdistan olarak tabir ederek örgüt propagandasını yinelediği belirtilmişti. HDP’lilerin söz konusu mitingde PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın posteri eşliğinde konuşma yapmalarına da yine gerekçeli kararda dikkat çekilmişti.