AYM’den Kanal İstanbul kararı

featured
service

Anayasa Mahkemesi, Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına ilişkin yasal düzenlemenin iptal istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenlemenin iptal istemini oy birliğiyle reddetti.

TBMM’de 26 Temmuz 2018’de kabul edilen bedelli askerliğe yönelik düzenlemenin de olduğu torba kanunda Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli kapsamına alınmasına yönelik yasal düzenleme de yer alıyordu. Bu madde ile “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri…” yap-işlet-devret modeli kapsamına alındı.

CHP, bu maddenin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugün yaptığı gündem toplantısında, CHP’nin Kanal İstanbul Projesi ile ilgili başvurusunu da esastan görüşerek karara bağladı.

Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme, oy birliğiyle düzenlemenin iptal istemini reddetti ve Anayasa’ya aykırı olmadığına karar verdi.

İPTALİ İSTENEN MADDE

Torba kanunla 3996 sayılı Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’un kapsamını içeren 2. maddesine “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri” ibaresi eklenerek, madde, “Bu Kanun, köprü, tünel, baraj, sulama, içme ve kullanma suyu, ….. Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinde …. öngörülen yapı ve tesislerin yaptırılması, işletilmesi ve devredilmesi konularında, yap-işlet-devret modeli çerçevesinde sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar.” şeklinde düzenlenmişti.

AYM’den Kanal İstanbul kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  “Türkiye’de sağ soldadır sol ise sağdadır” diyen İdris Küçükömer ne kadar da haklıymış. Bizim sözde solumuz boğaz köprüsünden üçüncü köprüye kadar bütün altyapı projelerine ve hatta hızlı trene ve Marmaray’a dahi karşı. Muhafazakarlığı fersah fersah aşan bir gericiliğin daha güzel bir örneği olabilir mi? Üçüncü havalimanı yapılmasın diye Gezi’de belediye otobüslerini ve polis araçlarını yakmak muhafazakarlık veya gericilikle falan değil resmen emperyalizmin uşaklığıyla açıklanabilir. Latin Amerika ülkelerindeki CIA kuklası sağcı elitlerden ne farkı var bizim CHP’nin?

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Öyle sanıyorum ki Usta, kanalın iki yakasında yatırım yapmaları için dünya para çevrelerine (kara para da içinde bunun) önemli sözler vermiş.
  Kişisel onur meselesi yapıyor bunu. Kanal girişimi, ilgili kurumlar ve uzmanlaca enine boyuna tartışılıp bir sonuca varılsa, neden olmasın denilebilecek bir tasarım olabilir. Ustanın yaptığı gibi, “ben hesabını kafamda yaptım, çok güzel olacak” yaklaşımı baştan sona akıl dışı görünüyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!