AYM’den Zafer Partisi kararı

Yüksek Mahkeme, Ayyıldız Partisi'nin, Zafer Partisince "Ayyıldız Hareketi" ve "Ayyıldız Gençlik Kolları" isimlerinin kullanılmaması istemiyle yaptığı başvuruda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

featured

Anayasa Mahkemesi, Ayyıldız Partisi Genel Başkanı Serap Gülhan Sarıçam’ın, Zafer Partisince “Ayyıldız Hareketi” ve “Ayyıldız Gençlik Kolları” isimlerinin kullanılmaması istemiyle yaptığı başvuruda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Ayyıldız Partisi Genel Başkanı Sarıçam, parti isminde yer alan “Ayyıldız” ibaresinin Zafer Partisince, “Ayyıldız Hareketi” ve “Ayyıldız Gençlik Kolları” olarak kullanıldığını, bunun tedbiren durdurulması ve bu isimlerin kullanılamayacağına karar verilmesi istemiyle Yüksek Mahkemeye başvuruda bulundu.

Başvuruda, bu isimlerin kullanılmasının iltibasa yol açacağı ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı olduğu savunuldu.

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Ayyıldız Partisi’nin başvurusu hakkında karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, Zafer Partisi’nin tüzüğüne göre, parti teşkilatının, temel teşkilat, yardımcı ve yan kuruluşlardan oluştuğu, bu yapısı içerisinde “Ayyıldız Hareketi” ve “Ayyıldız Gençlik Kolları” isimli oluşumların bulunmadığının tespit edildiği aktarıldı.

Gerekçede bu nedenle, hukuken var olmayan bir oluşumla ilgili yapılan başvurunun incelenebilmesine imkan bulunmadığına karar verildiği belirtildi.

AYM’den Zafer Partisi kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!