AYM’nin ‘Çoban’ı FETÖ’den atıldı, CHP’de işe başladı

FETÖ’den ihraç edilen eski Anayasa Mahkemesi Başraportörü Ali Rıza Çoban’ın CHP meclis grubu için çalıştığı ortaya çıktı.

AYM’nin ‘Çoban’ı FETÖ’den atıldı, CHP’de işe başladı

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

FETÖ’den ihraç edilen, CHP’nin bir zamanlar tüm başvurularının reddi yönünde görüş bildiren eski Anayasa Mahkemesi Başraportörü Ali Rıza Çoban’ın CHP meclis grubu için çalıştığı ortaya çıktı. Abdullah Gül ve Haşim Kılıç gibi isimlerle iyi ilişkiler kuran, Gül’ün Cumhurbaşkanı olması için 367 kuralına karşı çıkan yazılar kaleme alan, 2010 Anayasa değişikliğine CHP’nin yaptığı itirazın aksi yönde rapor hazırlayan, intihal kitaplar yazan Çoban’ın Kırıkkale Üniversitesi’ndeki görevinden Ocak 2017’de ihraç edildikten sonra CHP meclis grubunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla dışarıdan çalıştırılmaya başladığı öğrenildi. Çoban’ın CHP’nin Anayasa Mahkemesi dilekçelerini hazırladığı, bunun için de Parti Grubundan yüklü bir ücret aldığı iddia edildi.

Veryansın Tv, CHP’de ortalığı karıştıracak ve dengeleri değiştirecek bir gerçeği ortaya çıkardı. CHP’yi karıştıracak kişinin adı, Ali Rıza Çoban. Çoban’ın serüveni şöyle:

MEB BURSU İLE İNGİLTERE’DE OKUDU

Denizli doğumlu. Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Yüksek lisansını Çalışma Ekonomisi bölümünde yapan Çoban, Doktorasını ise MEB bursu ile gittiği İngiltere’de University of Leeds’de yaptı. Kırıkkale Üniversitesinde öğretim görevlisiyken 2008’de Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak görevlendirildi.

GÜL İÇİN AYM KARŞITI YAZI YAZDI

Ali Rıza Çoban

2007 yılında Abdullah Gül’ün Köşk’e çıkması tartışmalarında CHP itirazda bulunmuş, Gül’ün Cumhurbaşkanı olması için 367 oy alması gerektiğini iddia etmişti. Konu Anayasa Mahkemesine (AYM) taşındı. AYM dönemin başkanı Tülay Tuğcu başkanlığında toplandı ve CHP’yi haklı buldu. CHP’nin başvurusuna Başkanvekili Haşim

Kılıç ve Sacit Adalı ret vermiş, ancak 367 kararı 9’a 2 kabul edilmişti. Üyeler CHP’yi haklı bulunca, Ali Rıza Çoban, “Terazi” adlı Hukuk Dergisi’nin Eylül 2007 sayısında Anayasa Mahkemesi üyelerini çok sert dille eleştiren bir yazı kaleme aldı.

Çoban “Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanlığı Seçimine İlişkin Kararının Anayasal Demokrasi Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı makalesinde AYM’nin 367 gerekçesinde bilimsel bir yaklaşımın bulunmadığını, CHP’nin dava dilekçesindeki polemiklerin karara dâhil edildiğini öne sürmüş, kararı veren AYM üyelerine “Yargıçlar Oligarşisi” suçlamasında bulunmuştu.

AYM’YE ‘YARGIÇLAR OLİGARŞİSİ’ DEDİ

Çoban o dönem şu eleştiriyi yapmıştı:

“…Anayasa Mahkemesi, içtüzük ihlalini kabul ederek, 367 milletvekili olmadan oturumun açılamayacağını karara bağlamıştır ve kendisi bir içtüzük oluşturmuştur. Böyle bir yetkisi yoktur. Mahkemenin içtüzük oluşturma yönündeki bu kararıyla parlamentonun yetkilerini gasp ederek, demokratik rejimi tehlikeye attığını söyleyebiliriz. Hatta anayasaya aykırı olarak rejimin niteliğini yargıçlar oligarşisine dönüştürmede önemli adım olduğunu söyleyebiliriz.”

HAŞİM KILIÇ’TAN ÖDÜL GÖREVLENDİRME

Bu yazıdan tam 7 ay sonra bu sefer AYM Başkanı seçilmiş olan Haşim Kılıç, Ali Rıza Çoban’ı raportör olarak görevlendirerek AYM’ye aldı. AYM’yi çok sert eleştirmesine rağmen bu kurumda göreve getirilmesine tepkiler yükselince Çoban, “Eleştiri yapmam atanmama engel olamaz. Bu duygusal değil, bilimsel bir iş” açıklaması yapmıştı.
2010 ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE ETKİSİ

Ali Rıza Çoban’ın AYM’deki ilk önemli icraatlarından birisi FETÖ’nün yargıyı ele geçirmesine neden olan 2010 Anayasa değişikliği konusunda hazırladığı rapor oldu. Çoban, 2010 Anayasa değişikliğinin iptali istemine ilişkin raporu mahkeme üyelerine sundu ve Anayasa değişikliği paketinin yasalaşmadığı için iptal talebinin reddedilmesi gerektiğini bildirdi. İtirazı CHP yapmıştı.

GÜL’ÜN GÖREVİNİ UZATTI

Çoban’ın bir diğer önemli icraatı ise Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgiliydi. CHP Gül’ün görev süresine ilişkin AYM’ye itirazda bulunmuş, bu itirazı inceleyen Çoban, Cumhurbaşkanı’nın görev süresini yedi yıl olarak düzenleyen hükmün iptal isteminin reddi yönünde görüş bildirmişti. Gül, görevine devam etmişti.

DURDURULAMAYAN YÜKSELİŞ

Çoban’ın bu “başarıları” sonrasında Haşim Kılıç kendisini bir kez daha ödüllendirdi ve Çoban’ı 2012 yılında Başraportör yaptı.

Ali Rıza Çoban o yıllarda hem 4 üniversitede ders veriyor, hem AYM’de çok yoğun bir şekilde çalışıyor, başarısından dolayı Başraportör oluyor, hem de 2013 yılında o yoğunluğa rağmen doçentliğe hak kazanıyordu.

KİTAPLARI ÇALINTI

Ali Rıza Çoban’ın başarıları bunla da sınırlı değildi. Kendisi kitap da yazmıştı. Ancak kitabı da çalıntı çıktı.

Prof. Dr. Kemal Gözler, 2013 yılında hazırladığı, “Örnekleriyle usulsüz alıntı sorunu” başlıklı kitapta Çoban’ın neredeyse tüm çalışmalarının intihal olduğunu ispatlamıştı. Prof. Dr. Gözler, kitabının yaklaşık 80 sayfasının Çoban’ın intihallerine ayırdı.

KHK İLE İHRAÇ EDİLDİ

Temmuz 2016 tarihine kadar AYM’de Başraportör gibi önemli bir görevde kalan Çoban’ın, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra AYM’deki görevlendirilmesine son verildi ve Kırıkkale Üniversitesi’ndeki kadrosuna iade edildi. Kırıkkale Üniversitesi’nde göreve başlar başlamaz hızla açığa alındı.

Çoban, 6 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan 679 sayılı KHK ile de üniversiteden ihraç edildi.

İhraç kararının yanında Çoban hakkında, “Silahlı terör örgütü FETÖ’ye üye olmak” suçlamasıyla soruşturma da başlatılmıştı. Ancak yaklaşık 2 yıl, Kırıkkale ve Ankara adliyelerinde üst üste yetkisizlik kararları çıktığı için yargılanması başlayamadı. Dosyası da geçen sene Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Kanun Yararına Bozma Bürosunda idi. Dosyayla ilgili gelişmeler henüz bilinmiyor.

ÇOBAN CHP’DE

Veryansın Tv, serüvenini aktardığımız Ali Rıza Çoban ile ilgili çok çarpıcı bir bilgiye ulaştı. Bugüne kadar AYM’de CHP itirazlarına karşı rapor hazırlayan Ali Rıza Çoban’ın AYM’den uzaklaştırıldıktan ve üniversitedeki görevinden ihraç edildikten sonra CHP meclis grubunda dışarıdan çalıştırıldığı ortaya çıktı. Milletvekillerinin maaşlarından yapılan kesintilerden Çaban’a 10 bin TL’den fazla maaş bağlandığı da iddialar arasında. Çoban’ın yaptığı iş ise CHP’nin Anayasa Mahkemesi dilekçelerini hazırlamak. CHP’de üst düzey yöneticilere göre ise Çoban’ı meclis grubunda göreve başlatan kişi ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu.