AYM’ye ‘Can Atalay’ başvurusu

CHP, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesinin "yok hükmünde" olduğunun tespit edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

featured

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında iki defa hak ihlali kararı vermiş ancak hem İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi hem de Yargıtay bu kararları tanımamıştı.

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği karar, TBMM Genel Kurulu’nda okunmuştu. Kararın okunmasıyla birlikte tutuklu bulunan Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü. Can Atalay kararını okuyan Bekir Bozdağ’a Anayasa kitapçığı fırlatılmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararları uygulanmamasını “darbe girişimi” olarak nitelenmiş ve karara karşı eylem çağrıları yapılmıştı.

CHP’DEN AYM’YE BAŞVURU

Son olarak CHP, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ‘yok hükmünde’ olduğunun tespiti ve iptali istemiyle AYM’ye başvurdu. CHP’nin başvurusunu AYM’ye Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın iletti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Günaydın, “Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi yok hükmündedir. 15 gün içinde karar Meclis’e gönderilmeli. Kurtulmuş bugüne kadar neden bu kararı okumadı?” dedi.

AYM’ye ‘Can Atalay’ başvurusu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!